Nowe elektryczne autobusy dla Polkowic

Do Polkowic trafi 9 nowych elektrycznych autobusów. Warty niemal 20 milionów złotych projekt pozwoli zadbać o jakość powietrza w zagłębiu miedziowym. Umowę, dzięki której gmina Polkowice unowocześni swój tabor autobusowy podpisali marszałek Cezary Przybylski i Tymoteusz Myrda z zarządu województwa.

W ostatnich latach badania jakości powietrza w gminie Polkowice wskazują niebezpieczny wzrost poziomu zanieczyszczeń. Dzieje się tak z wielu powodów. Na terenie gminy zlokalizowanych jest kilka dużych przedsiębiorstw, takich jak Zakłady Górnicze Rudna, Zakłady Wzbogacania Rur czy Zakład Hydrotechniczny Żelazny Most. Dodatkowo w granicach gminy przebiega droga krajowa oraz drogi wojewódzkie.

Jednym z pomysłów gminy na zadbanie o jakość powietrza było wprowadzenie darmowej komunikacji zbiorowej i zachęcanie mieszkańców do pozostawienia swoich pojazdów w domu. Wprawdzie liczba mieszkańców korzystających z tej oferty w ostatnich latach systematycznie rośnie, jednak szybki rozwój osiedli na terenie miasta powoduje, że efekty nie są zadowalające.

– To kolejny ważny krok w walce o czyste powietrze w regionie. Dzięki podpisanej umowie do Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach trafi 9 elektrycznych autobusów – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Zakupione pojazdy będą nowoczesne, wygodne, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, umożliwiające przewóz rowerów, ale co najważniejsze w pełni elektryczne. Oznacza to, że nie będą emitować do atmosfery żadnych zanieczyszczeń.

– Nowe autobusy pomogą usprawnić lokalny system transportu publicznego oraz wpłyną na zmniejszenie ruchu pojazdów osobowych w okolicy – wyjaśnia Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Całkowita wartość projektu sięga niemal 20 milionów złotych, a kwota dofinansowania to ponad 14, 3 miliona złotych. Autobusy trafią do Polkowic w 2021 roku.

źródło: UMWD

Dodaj komentarz

*

code