Dwa nowe czujniki sprawdzają jakość powietrza

W Lubinie pojawiły się dwa nowe czujniki, które będą sprawdzać jakość powietrza. Zainstalował je powiat lubiński. Wyniki można odczytać między innymi na wyświetlaczu przy budynku Starostwa Powiatowego, w internecie, a także w aplikacji, którą można pobrać na komórkę.

Powiat lubiński na razie zamontował dwa czujniki – jeden na budynku Starostwa, drugi na Przedszkolu nr 7 w Lubinie. Obu towarzyszą wyświetlacze zewnętrzne LED, na których pojawiają się wyniki pomiarów. Dane aktualizowane są na bieżąco.

Czujniki dokonują pomiaru stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10 oraz temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. W okresie grzewczym system zostanie rozszerzony o pomiar dodatkowych gazów: dwutlenku węgla, dwutlenku azotu, tlenku węgla i ozonu.

W budynku Starostwa Powiatowego w Lubinie dodatkowo został zamontowany przy wejściu monitor wewnętrzny prezentujący dane z czujników zamontowanych na terenie Lubina.

Wyniki pomiarów można także sprawdzić w internecie: czujnik na budynku Starostwa Powiatowego w Lubinie – https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=1551, czujnik na Przedszkolu nr 7 – https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=1552.

Jakość powietrza można też sprawdzić na swoim telefonie dzięki aplikacji Syngeos – Nasze Powietrze, którą można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play.

Kupione i zamontowane przez powiat czujniki uzupełniły istniejącą już sieć do pomiaru jakości powietrza w naszym regionie. Z mapy możemy odczytać, że podobne czujniki znajdują się między innymi w Krzeczynie Wielkim, Osieku, Niemstowie, Ścinawie, Rudnej, Polkowicach czy Legnicy.

Fot. Marlena Bielecka

Dodaj komentarz

*

code