Opublikowany: nie, Kwi 12th, 2020

Nowe atrakcje w parku Leśnym

W parku Leśnym czeka lubinian w tym roku wiele atrakcji, szczególnie dla tych najmłodszych mieszkańców. Będą też nowe, ciekawe wystawy. Trzeba jednak poczekać aż ustabilizuje się sytuacja z koronawirusem.

Park Linowy, mieszczący się w parku Leśnym, otwarty w drugiej połowie sierpnia ubiegłego roku od początku cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko lubinian, ale i mieszkańców bliższych oraz dalszych miejscowości. Do końca października odwiedziło go w sumie prawie 50 tysięcy osób. Później rozpoczęła się przerwa zimowa, która miała potrwać do kwietnia. W założeniu Park Linowy miał zostać otwarty 1 kwietnia, jednak ze względu na epidemię koronawirusa cały park Leśny został zamknięty do odwołania.

Tym samym nie można na razie zamontować urządzeń, które miały być dodatkową atrakcją w nowym sezonie. – Otwarty w ubiegłym roku Park Linowy był swojego rodzaju testem: zarówno dla nas, jak i dla mieszkańców. Po całym sezonie zebraliśmy opinie od lubinian, mamy też swoje wnioski. Wynika z nich, że brakowało miejsca dla najmłodszych i w tym kierunku poszliśmy w tym roku – tłumaczy Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie, któremu podlega park Leśny.

grafika: park Leśny w Lubinie

Wspomniane atrakcje to przede wszystkim mini park sprawnościowy dla dzieci od 2 do 5 lat. – Mieliśmy sygnały od rodziców, że takiego miejsca brakuje, że nie wszystkie maluchy radzą sobie na wspinaczce, że w miejscu, gdzie jest tzw. krokodyl ciężko wejść rodzicom, pilnującym dzieci. Więc stworzymy takie miejsce dla młodszych tuż obok obecnej wspinaczki, w miejscu wyciętych robinii akacjowych. To też z pewnością rozładuje ruch w Parku Linowym – tłumaczy dyrektor Zawadka.

Obok powstanie też specjalna piaskownica interaktywna. – Piaskownica będzie miała wymiary 15×20 m2, a w niej będzie się znajdował domek interaktywny – mówi Ewelina Haduch, kierownik parku Leśnego.

Wszystkie te urządzenia czekają już tylko na montaż, a ten może zająć maksymalnie dwa-trzy tygodnie. Kiedy tylko będzie można wejść do parku. – Niestety sytuacja epidemiologiczna przesuwa realizację przedsięwzięcia. Na razie nie jest znana data realizacji placu zabaw w parku  – dodaje Ewelina Haduch.

Dyrektor Zawadka przypomina też, że w planach jest szersza rozbudowa parku Leśnego, ale ze względu na możliwości finansowe rozłożone to na najbliższe trzy, cztery lata.

fot. park Leśny w Lubinie

Za to już wkrótce pojawią się tam nowe wystawy. Pierwsza będzie otwarta już 8 maja jako upamiętnienie zakończenia II wojny światowej.

Druga dotyczyć będzie bitwy o Anglię, na której zaprezentowane zostaną unikalne zdjęcia, dokumenty i nagrania dźwiękowe. Zwiedzający będą mogli poznać przebieg kampanii, jej bohaterów oraz użyte w niej samoloty. Wystawa jest skierowana zarówno do starszych, jak i młodszych. Dla tych drugich zorganizowane zostaną zajęcia edukacyjne poświęcone bitwie o Anglię.

W parku stanęło też 16 flag, będzie też 16 tablic informacyjnych. Wystawa na masztach przedstawia godła polskich dywizjonów lotniczych wchodzących w skład polskich sił zbrojnych na zachodzie w latach 1940-47.

– Szanujemy ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę, dlatego oddajemy im hołd, podobnie jak Żołnierzom Wyklętym. Ważne jest dla nas wszystko, co dotyczy naszej tożsamości narodowej – podsumowuje Marek Zawadka.

źródło: Lubin.pl,

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..