Nowak: Walczymy nie tylko z przeciwnikiem ale przede wszystkim z własnymi słabościami

Akademia Aikido Kobayashi wciąż prowadzi nabory do sekcji. Szkoła działa od 2013 roku w różnych miastach naszego regionu. Akademia Aikido Kobayashi została założona przez Tomasza Nowaka. Zapraszamy do lektury wywiadu z sensei.

Urodzony w kwietniu 1987r. Z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego. Trenuje aikido nieprzerwanie od 20 lat. Jak sam twierdzi ta dyscyplina ukształtowała jego charakter i życie, stała się pasją i życiową drogą a praca z dziećmi – przyjemnością i celem, któremu poświęca całą swoją uwagę oraz pomysłowość. Od ponad 16 lat pracuje jako trener, święcąc sukcesy w wychowywaniu kolejnych mistrzów i instruktorów aikido, w międzyczasie zdobywając doświadczenie  w innych dyscyplinach (bjj, boks). Poza aikido trenuje także tajski boks oraz tradycyjną, włoską szermierkę nożem. Od lat stara się „urealniać” techniki aikido łącząc je z rozwiązaniami technicznymi innych stylów walki i pilnując jednocześnie, aby nie straciło swojej atrakcyjności i przesłania.


Czym jest aikido?

To tradycyjna sztuka walki, której korzenie techniczne sięgają czasów samurajów, posiadająca w swoim „arsenale” wiele technik rzutów i dźwigni polegających na wykorzystaniu siły i impetu szarżującego na Nas przeciwnika, często uzbrojonego. Stworzona została przez mistrza Morihei Ueshibę i stanowi swoisty „mix” rozwiązań technicznych z  innych sztuk walk japońskich, które studiował założyciel w różnych etapach swojego życia.

Dlaczego warto trenować aikido?

Ponieważ jest to sztuka walki nastawiona na łagodne rozwiązywanie problemów i obronę, na co nacisk kładł jego twórca. W praktyce aikido nie liczy się tylko jej fizyczny aspekt, ale wartości jakie ze sobą niesie jego filozofia. Aikido w wytrenowanych rękach może być bardzo niebezpieczne ale w dojo (sala treningowa) nie ma miejsca na agresję, sprawdzanie się czy nieodpowiedzialne ćwiczenie brutalnych technik. Spotykają się tu normalni ludzie, którzy zawierają na sali przyjaźnie i  spędzają czas pożytecznie dla swojego zdrowia w wartościowym towarzystwie. Dzieci nie nauczamy niebezpiecznych technik a sam przebieg zajęć w naturalny sposób wymaga od nich samodyscypliny oraz pracy nad swoim charakterem. Aikido przez wielu jest uważane za najbardziej „ogólnorozwojową” ze wszystkich sztuk walki. Często bywa polecane przez lekarzy ortopedów jako profilaktyka skrzywień kręgosłupa i wad układu ruchu.

Jakie fizyczne korzyści płyną z trenowania aikido?

Niewiele jest dyscyplin tak wszechstronnie stymulujących prawidłowy rozwój młodego zawodnika jak aikido. U dorosłych zawodników natomiast jest świetnym narzędziem do zbudowania i podtrzymania ogólnej sprawności fizycznej.  Ze względu na swoje rozwiązania techniczne, na wstępie od początkujących adeptów wymaga się przede wszystkim nauczenia podstawowych padów (nazywanych ukemi). Metodyka oraz gradacja ćwiczeń przy tych przewrotach powodują w naturalny, nieobciążający nadmiernie aparatu ruchu sposób- wzmocnienie wszystkich mięśni posturalnych (m.in. obręczy kończyny górnej, dolnej, brzucha oraz karku). Tzw. „gorset mięśniowy” tak ważny dla prawidłowej postawy oraz profilaktyki wszelkich skrzywień kręgosłupa rozwija się tu na skutek odpowiednio dobranych, dostosowanych intensywnością kalistenicznych ćwiczeń, masujących jednocześnie kręgosłup i angażujących tzw. „mięśnie głębokie”. Takich efektów nie otrzymuje się poprzez naukę sztuk „uderzanych” lub polegających na ataku. Dodatkowo trudność, poziom skomplikowania i wszechstronność ćwiczeń stosowanych na treningach tej sztuki powoduje szybki wzrost koordynacji ruchowej i ogólnej precyzji u zawodników.

Jakie korzyści psychiczne płyną z trenowania aikido?

Ogromne! Sport i wysiłek w gronie fajnych osób są znakomitym lekiem na zmęczenie, złe samopoczucie po pracy, stres czy nudę. Szczególnie w obecnym, trudnym czasie. W końcu „W zdrowym ciele, zdrowy duch.” Po pewnym czasie polepsza się także pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa na skutek poszerzania wiedzy z zakresu samoobrony. Wielkie znaczenie ma to także u dzieci. Staramy się aby nasze dojo, czyli sala treningowa dla ćwiczących była „azylem”, gdzie mogą na chwilę odetchnąć od swoich problemów.

Jaki wpływ mają treningi aikido na bezpieczeństwo dzieci?

Bardzo duży, jednak z pozoru niezauważalny w pierwszej chwili. Wymaga to wyjaśnienia:
Państwa dziecko nie będzie uczyło się z Nami niebezpiecznych technik walki wręcz. To rezerwujemy dla grup dorosłych. Nie na tym polega aikido dla dzieci, by robić z Nich brutalnych komandosów. Główną korzyścią dla bezpieczeństwa są odpowiednie nawyki, asertywność oraz pewność siebie nabywana na treningach. Aikido pomaga nieśmiałym przezwyciężyć lęki oraz stać się bardziej otwartym oraz komunikatywnym, co już w dużym stopniu zapobiega konfliktom wśród rówieśników. Drugi aspekt polepszonego bezpieczeństwa to nabywane przez dzieci odpowiednie nawyki ruchowe z padów i wzmocnienie ciała. Dzieci na placu zabaw, podczas gry w piłkę czy choćby spaceru po parku mogą się najzwyczajniej przewrócić, spaść z huśtawki lub zostać popchnięte. Oczywiście nikomu tego nie życzymy, ale tak już wygląda życie i nie zawsze rodzice będą akurat w pobliżu, aby złapać czy asekurować pociechę. Warto więc, aby już od najmłodszych lat uczyło się odpowiednich nawyków układania ciała przy upadku. To są umiejętności nie do przecenienia.

Czym charakteryzują się treningi aikido w AAK?

Przede wszystkim świetną atmosferą. Ponadto nie bazujemy tylko na elementach aikido. W swoich treningach stosujemy sporo elementów z innych dyscyplin i sztuk walki. Nie szykujemy zawodników na olimpiadę czy rywalizację sportową. Głównym celem każdego treningu jest wyjść po nim z sali będąc odrobinę lepszym i sprawniejszym człowiekiem niż było się przy wejściu. Pomaga w tym świetna atmosfera i zgrana „ekipa” serdecznych ludzi, do której zapraszamy. Walczymy nie tylko z przeciwnikiem ale przede wszystkim z własnymi słabościami.

Treningi odbywają się: środy i piątki w godzinach: 17:00 – dzieci, 17:45- młodzież i dorośli.
Miejsce:
Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4, Lubin
Zapraszamy do zapoznania się z multimediami na: www.aikidoakademia.pl
lub na Facebooku: www.facebook.com/aikidoakademia/

Dodaj komentarz