Nowa kaplica na cmentarzu już gotowa

Nowa kaplica na cmentarzu „Zacisze” już otwarta. Oficjalnie oddano ją do użytku mieszkańców w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, tak by mieszkańcy mogli pomodlić się za swoich bliskich.

Podczas krótkiej ceremonii oficjalnego otwarcia nowej kaplicy na cmentarzu „Zacisze” obiekt poświęcił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Później budynek mogli już zwiedzać mieszkańcy Lubina

– Chcieliśmy, żeby to był obiekt o wysokich walorach architektonicznych. Cmentarz jest nowy, dlatego zachowaliśmy te tendencję i manierę, żeby to był nowoczesny budynek. Gdyby to było na starym cmentarzu na pewno obiekt byłby bardziej klasyczny lub historyczny – informuje Artur Dubiński, dyrektor cmentarzy komunalnych w Lubinie.

Elementem, który ocieplają nowoczesny wygląd budynku są witraże. W kaplicy jest 126 miejsc siedzących. W budynku znalazły się też biura administracji cmentarza, a obok głównej sali poczekalnia dla żałobników.

Obecność religijnych symboli w sali głównej nie oznacza jednak, że organizowane będą tu wyłącznie ceremonie wyznaniowe.

– Jest to kaplica dla wszystkich, osób każdego wyznania i osób niewierzących. To obiekt komunalny i będą się tu odbywały wszystkie pochówki – podkreśla Anna Skupińska, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Lubinie.

Budowa kaplicy trwała 15 miesięcy. Najpierw nastąpiła rozbiórka starej, a w jej miejsce wybudowano nowy obiekt. Nowe miejsce pożegnań to kolejny etap rewitalizacji lubińskich nekropolii. Pierwszym była budowa kolumbarium, otwartego w 2019 roku. Artur Dubiński zapowiada, że to nie koniec inwestycji. Na Zaciszu wymienione zostanie jeszcze ogrodzenie i brama wejściowa.

Dodaj komentarz