Noga z gazu! W niedzielę policjanci będą czujni

Policjanci z legnickiej drogówki zapowiadają całodniową akcję „Zwolnij – masz jedno życie”. Od świtu aż do nocy będą wnikliwie przyglądać się kierowcom, zatrzymując tych, którzy przekroczyli prędkość, usiedli za kierownicą po wypiciu alkoholu czy nie stosowali się do przepisów bezpieczeństwa.

– Od początku czerwca na drogach powiatu legnickiego doszło do czterech wypadków drogowych. Pomimo apeli nawołujących do przestrzegania prędkości, komunikatów, czy licznych działań policyjnych, w dalszym ciągu wielu kierujących pojazdami przekracza dozwoloną prędkość. Niestety, widząc tragiczne skutki zdarzeń drogowych, często potwierdza się zasada, że pośpiech jest złym doradcą – tłumaczy sierż. szt. Jagoda Ekiert z legnickiej policji i zapowiada niedzielną, 11 czerwca, akcję swoich kolegów z drogówki.

Już o godz. 6 wyjadą na drogi w całym powiecie w poszukiwaniu kierowców łamiących przepisy, by prowadzić wzmożone działania przynajmniej przez 16 godzin. Funkcjonariusze uzbrojeni w radary i wideorejestratory będą zwracać szczególną uwagę na prędkość, ale i trzeźwość zmotoryzowanych mieszkańców, stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci czy sprawność samochodów.

Jagoda Ekiert

Każdemu, kto planuje tego dnia pędzić drogami powiatu legnickiego warto przypomnieć obowiązujące kary za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Bez punktów, ale z koniecznością opłacenia 50 zł mandatu odjedzie kierowca, który przekroczy ją o kilka, maksymalnie 10 kilometrów na godzinę. Każdy, kto zostanie złapany za przekroczenie prędkości o 11-20 km/h, otrzyma mandat od 50 do 100 zł i dwa punkty karne; za jazdę o 21-30 km/h za szybko grozi 100-200 zł mandatu i 4 punkty; za 31-40 km/h – 200-300 zł i 6 punktów; za 41-50 km/h – 300-400 zł i 8 punktów, natomiast za jazdę powyżej 51 km/h ponad dozwoloną na odcinku drogi prędkość: od 400 do 500 zł mandatu i 10 punktów karnych.

Trzeba podkreślić, że jazdę powyżej 50 km/h ponad prędkość dopuszczalną w obszarze zabudowanym, funkcjonariusze zatrzymają nasze prawo jazdy, które będziemy mogli odzyskać dopiero po trzech miesiącach. Od początku roku na drogach powiatu legnickiego było już 68 podobnych przypadków.

Dodaj komentarz