Opublikowany: czw, Wrz 19th, 2019

Nocne kontrole ITD

Kierowca przewożący artykuły spożywcze z Lubina do Skarbimierza jechał na cudzej karcie, a inny zatrzymany przez inspektorów kilkukilometrowy odcinek przejechał… w minutę – dolnośląska Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła nocne kontrole na drogach regionu.

W sumie podczas nocnej akcji przeprowadzonej przez dolnośląską ITD sprawdzono 43 pojazdy.

Już w przypadku pierwszego zatrzymanego do kontroli inspektorzy ujawnili poważne przewinienie. Kierowca, którzy przewoził artykuły spożywcze z Lubina do Skarbimierza, jechał na cudzej karcie. Mężczyzna korzystał z niej od zeszłego piątku. Tylko od dnia poprzedzającego kontrolę, przejechał na tej karcie ponad 400 kilometrów.

Zatrzymano także kierowcę, który manipulował tachografem za pomocą pendrive’a. Mężczyzna przewoził odpady z Rumunii do Gorzowa Wielkopolskiego. Podczas kontroli okazało się, że ma zarejestrowaną zaledwie jedną minutę jazdy, a poruszał się po kilkukilometrowym odcinku drogi. Wykorzystując pednrive’a, kierowca rejestrował podczas jazdy odpoczynek. Kiedy zorientował się, że może zostać zatrzymany do kontroli, wyjął urządzenie i kontynuował jazdę przez minutę. Pojazd skierowano do serwisu tachografów, w którym zdemontowano dodatkowe gniazdo USB i wymieniono tachograf cyfrowy.

Inspektorzy trafili też na pojazd bez ważnych badań technicznych – termin ważności upłynął w grudniu 2016 roku! Nieważne były też badania tachografu, a kierujący, który był jednocześnie przedsiębiorcą, prowadził pojazd bez ważnego szkolenia okresowego i aktualnych badań lekarskich oraz psychologicznych.

Podczas prowadzonych działań inspektorzy ujawnili również przypadki naruszeń przepisów dotyczących czasu pracy kierowców, w tym dotyczących skrócenia odpoczynku dziennego i przekroczenia jazdy ciągłej. Najdłuższy okres jazdy kierowcy, przewożącego około 27-tonowy ładunek materiału sypkiego z okolic Legnicy do Polkowice, bez wymaganej przerwy wynosił 7 godzin 55 minut. Dopuszczalna norma została przekroczona o 3 godziny i 25 minut.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami wszczęto postępowania administracyjne wobec przedsiębiorców oraz osób zarządzających transportem w ich przedsiębiorstwach. Kierowców natomiast ukarano mandatami karnymi.

Fot. dolnośląska ITD

Podziel się
Tagi

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..