Bardzo nietypowe zakończenie. Najlepszy ma średnią 5,93!

Bez uroczystego apelu, bez pamiątkowego zdjęcia całej klasy, bez ostatnich uścisków – to będzie bardzo nietypowe zakończenie roku szkolnego. Niektórzy lubińscy uczniowie – mimo wszystko – tego dnia odbiorą swoje świadectwa, inni otrzymają je dopiero we wrześniu.

Rok szkolny 2019/2020 kończy się w piątek, 26 czerwca. Był to rok szczególny. Ze względu na epidemię koronawirusa już od marca uczniowie nie chodzą do szkół, a zajęcia realizowane są zdalnie. Pandemia jeszcze się nie skończyła, więc tradycyjnego zakończenia nie będzie w żadnej z lubińskich szkół. Ani ministerstwo edukacji, ani samorządy – będące organem prowadzącym dla placówek oświatowych – nie podały żadnych wytycznych odnośnie tego, w jaki sposób uczniowie mają odebrać świadectwa.

– Pozostaje to w gestii dyrektorów szkół, którzy najlepiej znają warunki panujące w swoich placówkach i najlepiej będą wiedzieć jak bezpiecznie zorganizować odbiór świadectw – informuje Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty w lubińskim magistracie. – Z tego co mi wiadomo wszyscy uczniowie szkół podstawowych odbiorą świadectwa właśnie w piątek, tylko o różnych godzinach – dodaje.

Taki scenariusz zastosowała m.in. Szkoła Podstawowa nr 7. W placówce wyznaczone będą trzy miejsca, gdzie uczniowie – o różnych porach – sukcesywnie będą odbierać świadectwa od swoich wychowawców. – Ale zdecydowaliśmy się zorganizować małą uroczystość – wręczenie nagród dla wyróżnionych uczniów klas ósmych oraz nagród od prezydenta Lubina. Będzie około 50 osób, zaplanowaliśmy też niespodziankę dla naszych najzdolniejszych uczniów. Oczywiście wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – informuje Arkadiusz Tomczuk, dyrektor SP 7.

Wspomniane nagrody prezydenta to list gratulacyjny oraz bon do salonu Empik. W Lubinie takie wyróżnienie otrzyma 33 uczniów szkół podstawowych. – Co roku organizowaliśmy uroczystość, podczas której wręczaliśmy wyróżnienia najzdolniejszym uczniom. W tym roku – ze względu na koronawirusa – poprosiliśmy dyrektorów, aby wytypowali dwóch, trzech najzdolniejszych uczniów w każdej z placówek i przekazaliśmy dyrektorom nagrody dla nich – informuje naczelnik Pudełko.

Najzdolniejszy to w naszym mieście uczeń, który osiągnął średnią 5,93. Uczęszcza do Społecznej Szkoły im. Rady Europy w Lubinie. Sporo jest też średnich 5,8, które wypracowali uczniowie SP 14 czy SP 10.

W szkołach średnich nie wszyscy uczniowie otrzymają w piątek świadectwa. – Oprócz maturzystów, którzy już odebrali świadectwa, mamy jeszcze 717 uczniów. Gdyby jednak klasa miała odbierać innego dnia świadectwa, to chyba wakacji by nam nie wystarczyło. Dodatkowo w naszej placówce trwają egzaminy zawodowe – tłumaczy Artur Pastuch, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie. – Wybraliśmy więc inny scenariusz: o godzinie 10 odbędzie się zakończenie on-line, o 12 – już stacjonarnie – spotkamy się z grupą wyróżnionych uczniów, do szkoły zaprosimy też uczniów klas 3 szkoły branżowej, którzy kończą naukę, więc także otrzymają świadectwa. Pozostałym uczniom wręczymy świadectwa we wrześniu – dodaje.

W liceach jest nieco prościej, bo tam egzaminów już nie ma. – Uczniowie będą odbierać świadectwa w piątek, ale podzieleni na 10-osobowe grupy. Przygotujemy trzy punkty, gdzie uczniom wydawane będą świadectwa. Tradycyjnej akademii niestety nie będzie. We wrześniu – kiedy mam nadzieję wrócimy już do normalnej nauki – podczas apelu przypomnimy o najlepszych uczniach – informuje Tomasz Radziej, dyrektor II LO w Lubinie.

Natomiast I LO – w związku z zakończeniem roku szkolnego I LO przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji – zachęca swoich uczniów, by zamiast kwiatów dla nauczycieli wpłacili kilka złotych na konto Fundacji Mam Marzenie, która spełnia marzenia chorych dzieci.

Link do zbiórki można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz

*

code