Niestrudzeni są wśród nas (FOTO)

Związek Harcerstwa Polskiego funkcjonuje w Polsce od 1918 r. To stowarzyszenie, które uczy i wychowuje w duchu patriotycznym, jest otwarte dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Ogromną rolę w funkcjonowaniu organizacji odgrywają instruktorzy. Właśnie im dedykowany jest plebiscyt Niestrudzeni, w którym wyróżniani są ci najbardziej aktywni i skuteczni. W jaworskim Teatrze odbyła się w sobotę gala finałowa dolnośląskiej edycji konkursu.

Celem plebiscytu Niestrudzeni 2019 było docenienie najlepszych dolnośląskich instruktorów ZHP przez pryzmat ich osiągnięć, inicjatyw, przedsięwzięć, projektów, które realizowane były w ubiegłym roku.

Kandydaci do tytułu Niestrudzonego nominowani byli w ośmiu kategoriach. Jaworska gala stylizowana była na ceremonię wręczania Oscarów. Instruktorzy wchodzili pod czerwonym dywanie pod czujnym okiem reporterów. Na scenie i widowni zaroiło się od harcerzy z całego Dolnego Śląska. Obecni byli też samorządowcy, którzy na co dzień wspierają działalność skautową. Muzyczną straż podczas gali pełnił zespół Wartaki. Niestrudzeni nagrody odbierali z rąk  hm. Doroty Kołakowskiej, burmistrza Jawora Emiliana Bery, hm. Anny Kirkiewicz, phm. Dawida Steca, hm. Rafała Derkacza oraz hm. Zbigniewa Warzyńskiego.

W kategorii Drużynowy Zuchowy tytuł otrzymała hm. Iwona Gbiorczyk z Hufca ZHP Głogów, która pełni funkcję drużynowej 17. Gromady Zuchowej „Misiaki Rozrabiaki”. W kategorii Drużynowy Harcerski zwyciężyła pwd. Natalia Warchoł z Hufca ZHP Świdnica, drużynowa 4 ŚDH Czterolistna Koniczyna. Wśród Drużynowy Starszoharcerskich tytuł przyznano dla phm. Karoliny Ratajczak z Hufca ZHP Głogów nazywanej często instruktor-orkiestra. W minionym roku druhna Karolina pełniła funkcję drużynowej 18 DSH Wigry. W kategorii Drużynowy Wędrowniczy zwyciężył pwd. Maciej Kuc z Hufca ZHP Jawor. – Jeżeli lubisz to co robisz, to nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia – powiedział nam druh Maciej zapytany, czy ciężko pracował na takie wyróżnienie.

W podobnym tonie wypowiadała się hm. Aldona Karlak z Hufca ZHP Lubin, która odebrała nagrodę w kategorii Harcerski Specjalista. Druhna Aldona jest znana jako kierownik Referatu Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Dolnośląskiej, jest też członkinią hufcowej Komisji Stopni Instruktorskich oraz drużynową drużyny Nieprzetartego Szlaku w Lubinie. W kategorii  Wsparcie Metodyczne i Programowe tytuł i harcerskie owacje otrzymała hm. Agnieszka Fortuna z Hufca ZHP Wrocław (komendantki Szczepu). Na „podium” Niestrudzonych stanął też hm. Zbigniew Nowak z Hufca ZHP Głogów. Zapytany, czy dla niego harcerstwo to praca, powołanie czy hobby odpowiedział, że tak naprawdę wszystkiego po trochu, ale przede wszystkim to chęć współpracy z ludźmi i zachowywanie serdecznych relacji.

Ostatnią kategorią było Skuteczne Zarządzanie. W tej dziedzinie bezapelacyjnym zwycięzcą został gospodarz gali, hm. Michał Czarnecki, komendant Hufca ZHP Jawor. – Chciałbym podziękować wszystkim, z którymi współpracuję na co dzień. Nasz hufiec funkcjonuje na terenie trzech powiatów. To ciężkie do ogarnięcia, ale właśnie dzięki instruktorom, przychylnym samorządowcom i stowarzyszeniom to się udaje – powiedział nagrodzony druh komendant.

 

fot. Daniel Śmiłowski

Dodaj komentarz