Opublikowany: nie, Maj 24th, 2020

Niepowtarzalne śluby w czasie zarazy (FOTO)

Od 15 marca do 20 maja w legnickim Urzędzie Stanu Cywilnego 25 par zawarło związek małżeński. Niektóre śluby były niepowtarzalne.

– Podczas udzielania jednego ze ślubów ujrzałem w oknie, jak ktoś w starej wojskowej masce gazowej na głowie patrzy się na mnie – śmieje się Albert Kozakowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Legnicy. – Potem drugą taką samą głowę i za chwilę całe okno było jak jakiś obraz z surrealistycznego balu maskowego.

Kierownik na ten widok zaśmiał się, a wraz z nim wybuchnęła śmiechem cała sala ślubów dostojnego USC. Incydent ten wydarzył się podczas ceremonii, w której wierność małżeńską przysięgali sobie dozgonnie harcerka z harcerzem. Ponieważ przez paskudnego wirusa goście nie mogli wejść na salę ślubów, to stali na zewnątrz, na ul. Chojnowskiej, pod oknem właśnie sali ślubów, na wprost kierownika. I rozbawili wszystkich swoją krótką scenką rodzajową z maskami gazowymi w roli głównej. Można z humorem w czasach zarazy? Można!

Już na poważnie Albert Kozakowski mówi ze smutkiem: – Pusta sala ślubów wygląda przygnębiająco.

Obecnie podczas ceremonii ślubnej może być już na sali w sumie 14 gości. Wygląda to już znacznie lepiej niż pięć osób, czyli para młoda, świadkowie i jeden dodatkowy gość, a tak było jeszcze niedawno. Pozostał wymóg zasłaniania twarzy przez wszystkich uczestników.

– Oczywiście, pozwalamy zdjąć na chwilę te maski, by państwo młodzi i goście mogli sobie zrobić zdjęcie po udzieleniu ślubu – mówi pan kierownik. – A swoją drogą, do obowiązku zasłaniania twarzy pary młode podchodzą z humorem. Jedna z par miała elegancko wyhaftowane na maskach napisy „Młoda”, „Młody”, a świadkowie – „Świadkowa”, „Świadek”. Inne z kolei ze śmiechem pozowały w maseczkach do pocałunków.

Statystyka ślubów w czasie zarazy

1. Małżeństwa zawarte w USC Legnicy od 14 marca do 20 maja 2020 r. (łącznie 25) w tym:

– małżeństwa konkordatowe – 4

– małżeństwa zawierane w USC – 21

2. Rezygnacja z ustalonych terminów (łącznie 34), w tym:

– przeniesione na inne terminy w 2020 r. – 11

– przeniesione na 2021 r. – 4

– rezygnacja z terminem do ustalenia – 19

3. Całkowita rezygnacja z zawarcia małżeństwa w USC Legnica -7

4. Rezygnacja ze ślubu cywilnego i zdecydowanie się na ślub konkordatowy – 1

5. Rezygnacja ze ślubu w plenerze i przeniesienie do USC – 2 (Pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich i Hotel Millenium).

Fot. UM w Legnicy

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..