Niedziele handlowe w 2020 r. – będzie ich tylko siedem!

Od przyszłego roku zakaz handlu w niedzielę będzie jeszcze bardziej restrykcyjny niż dotychczas. W całym roku tylko siedem razy zrobimy zakupy w tym dniu. 

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie w marcu 2018 r. Przepisy przewidywały stopniowe ograniczanie liczby handlowych niedziel, aż do całkowitej ich likwidacji.

Niedziele handlowe w 2020 r. wypadną 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 i 20 grudnia. W pozostałe niedziele w całym roku sklepy będą nieczynne. Wyjątek stanowić mogą m.in. piekarnie, apteki czy stacje benzynowe oraz sklepy, w których za ladą staną ich właściciele lub członkowie ich rodzin.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele wskazuje także, że w nadchodzącym roku handel dwukrotnie będzie zabroniony po godzinie 14:00. Tak będzie 11 kwietnia i 24 grudnia, czyli w dzień przed Wielkanocą oraz w Wigilię.

Z badań Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że 71 proc. Polaków uznaje, że zakaz handlu to naruszanie ich swobody konsumenckiej, a państwo nie powinno ustalać, jak obywatele spędzają niedziele. Na zakazie handlu tracą także małe sklepy, które nie są w stanie poradzić sobie z promocyjnymi ofertami dużych sieci.

Za złamanie zakazu niedzielnego handlu grozi kara do 100 tys. zł. Przedsiębiorcy, którzy będą uporczywie łamali te przepisy, mogą nawet trafić do więzienia.

Dodaj komentarz

*

code