Niebieskie parkingi w Złotoryi

51 miejsc parkingowych w Złotoryi zyskało nowe barwy. Ma to związek z rozporządzeniem ministra infrastruktury i rozwoju, zgodnie z którym wszystkie „koperty” dla inwalidów musiały zostać pomalowane na niebiesko. Dopilnować tego musi zarządca drogi.

Niebieska farba ma sprawić, że miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych będą bardziej widoczne. Ma to pomóc znaleźć parking samym niepełnosprawnym kierowcom, a pozostałych „odstraszyć” od zajęcia takiego miejsca.

Czy to oznacza, że dotychczasowe miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych stracą swoją ważność, jeśli nie zostaną pomalowane na niebiesko?

Okazuje się, że nie, ponieważ nadal obowiązuje rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Wynika z niego, że o miejscu dla osób niepełnosprawnych mówimy wtedy, kiedy występują przy nim trzy elementy oznakowania: znak pionowy D-18 lub D-18a, tabliczka informacyjna T-29 oraz symbol P-24 (osoby niepełnosprawnej) namalowany na miejscu postojowym. Zatem nawet jeśli miejsce nie będzie niebieskie, a zaparkuje na nim osoba nieuprawniona, to musi liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł i pięcioma punktami karnymi.

Obecnie wszelkiego rodzaju koperty, czerwona kostka, czy inny rodzaj nawierzchni to dla policji jedynie ozdobniki. Tak samo będzie teraz z niebieskim kolorem miejsc parkingowych dla inwalidów, jeśli zabraknie przy nich trzech wspomnianych elementów. Przepis malowania miejsc na niebiesko spoczywa natomiast na zarządcy drogi, który teoretycznie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, jeżeli tego nie zrobi.  

Warto dodać, że za posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą dla niepełnosprawnych i parkowanie na wydzielonym dla nich miejscu grozi mandat w wysokości 800 zł oraz pięć punktów karnych.

W Złotoryi niepełnosprawni posiadający kartę parkingową mogą bezpłatnie parkować, ale tylko w wyznaczonych strefach, czyli obecnie na niebieskich polach. Zajmując pozostałe miejsca parkingowe, mają obowiązek wykupić bilet. – Łącznie pomalowanych na niebiesko zostało 51 miejsc. Na każdym z nich osoby niepełnosprawne mogą parkować za darmo. W pozostałych strefach muszą zapłacić – informuje Karolina Zielecka z Wydziału Mienia w Urzędzie Miejskim w Złotoryi. – Być może są na terenie miasta są jeszcze pojedyncze miejsca, które przeoczyliśmy i nie zostały jeszcze pomalowane. Ale jeśli się tylko takie znajdziemy to zostaną one przemalowane na niebiesko – dodaje.

Dodaj komentarz