Nękanie telefonami jest karalne

– Mamy nową ofertę. Czy mogę zająć minutkę? – jednym na dźwięk tych słów włos się jeży na głowie, inni wysłuchują konsultanta, przyjmując zaproszenia i „cudowne” gadżety. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że nękanie klientów telefonami jest nie tylko nieetyczne, ale i karalne. Za takie procedery urząd nałożył karę finansową m.in. na byłą spółkę sprzedającą garnki – Philipiak Polska.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pisały osoby, które skarżyły się na niechciane telefony z zaproszeniami na pokazy naczyń do gotowania marki Philipiak. Urząd wszczął postępowanie w tej sprawie.

Efektem jest nałożenie kary finansowej na spółkę Smak i Zdrowie z Warszawy, wcześniej działającej pod nazwą Philipiak Polska. Urząd ustalił, że zlecała ona innej firmie, aby w jej imieniu dzwoniła do konsumentów i zapraszała na pokazy naczyń do gotowania. Jednak nie miała na to ich zgody.

Prezes UOKiK uznał, że spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożył karę finansową ponad 35 tys. zł (35 388 zł). Decyzja nie jest prawomocna.

– czytamy na stronie UOKiK.

To nie pierwsza tego typu decyzja, dotycząca naruszenia prawa telekomunikacyjnego. W ubiegłym roku spółka ze Śremu dzwoniła do konsumentów bez ich zgody.

UOKiK przypomina, że każdy przedsiębiorca, który dzwoni do konsumenta w celach marketingu bezpośredniego lub zleca to innej firmie, powinien mieć na to jego wyraźną zgodę. Wynika to z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego. Nie można o nią pytać na początku rozmowy. Zgodnie z prawem, trzeba wcześniej uzyskać zgodę klienta na taki kontakt. Konsument powinien wiedzieć komu, w jakim celu i w jakim zakresie jej udziela.

Mieszkańcy, którzy odbierają niechciane telefony, mogą zwrócić się ze skargą do powiatowego rzecznika konsumentów.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..