Nasze licea w rankingu „Perspektyw”

Miesięcznik „Perspektywy” już po raz dwudziesty opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. W tym elitarnym towarzystwie znalazło się sześć szkół z naszego regionu. 

Tegoroczny ranking jest szczególny, przede wszystkim ze względu na okrągłą rocznicę jego pierwszej edycji. Pod względem przyjętej przez jego autorów metodologii w ciągu siedmiu ostatnich lat zmienił się jednak niewiele. Od 2011 roku jako główne kryterium oceny przyjmowany jest odsetek uczniów, którzy zdali egzamin maturalny.

W gronie pięciuset najlepszych liceów w Polsce jest sześć placówek z subregionu legnicko-głogowskiego. Wśród nich najwyżej znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie, które uplasowało się na 109. miejscu w całej Polsce. To najlepszy wynik w historii tej szkoły. Co w głównej mierze wpłynęło na tak dobry rezultat?

– W tym roku zagrały nam trzy czynniki. Przede wszystkim bardzo dobrze wypadliśmy na maturach. Zdawalność na poziomie podstawowym wyniosła sto procent. Niewiele gorzej uczniowie poradzili sobie też z egzaminem rozszerzonym. Swoją cegiełkę dołożył również ranking olimpijski – uważa dyrektor placówki Janusz Kosałka. – Szczególnie zadowoleni jesteśmy z faktu, że zajęliśmy dziewiąte miejsce na Dolnym Śląsku. Dzisiaj się cieszymy, ale od jutra zabieramy się do pracy – dodaje.

Na dwunastym miejscu w województwie dolnośląskim i 173. w kraju uplasowało się I LO im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy. Pozostałe miejsce zajęły: I LO im. M. Kopernika w Lubinie (13. miejsce na Dolnym Śląsku i 179. w kraju), II LO im. S. Wyspiańskiego w Legnicy (odpowiednio 19. i 254 miejsce), II LO w Lubinie (30. i 442.) oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy (35 i 499.). Podobnie jak przed rokiem i dwoma laty, najlepszym polskim liceum okazało się XIII LO w Szczecinie.

Warto jeszcze wspomnieć o IV Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy, którego wprawdzie zabrakło w pierwszej „500” polskich liceów w kraju, ale zostało sklasyfikowane na 38. pozycji w zestawieniu najlepszych placówek na Dolnym Śląsku.

„Perspektywy” sporządziły również ranking trzystu najlepszych techników w Polsce, w której jednak próżno szukać szkół z naszego regionu.

Aktualne rankingi najlepszych szkół w Polsce dostępne są tutaj.

 Fot. I LO w Głogowie (via Facebook)

Dodaj komentarz