Opublikowany: śr, Lis 6th, 2019

Narodowa Orkiestra Dęta zaprezentuje się lubinianom

fot. Mariusz Dziubek, dyrektor Narodowej Orkiestry Dętej

W maju powołano do życia lubińską Narodową Orkiestrę Dętą. To pierwsza tego typu formacja w Polsce. Jej debiut przed publicznością odbędzie się podczas uroczystości związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Powstanie orkiestry to inicjatywa prezydenta Roberta Raczyńskiego. Koncerty, których lubinianie mogli dotychczas wysłuchać cieszyły się ogromną popularnością.

– Narodowa Orkiestra Dęta to pierwsza w Polsce dęta filharmonia. Gdybym zabrał Państwa do filharmonii to będą ją Państwo kojarzyli przede wszystkim z instrumentami smyczkowymi i orkiestrą symfoniczną. Tak 250 lat temu tworzono orkiestrę według szkoły mannheimskiej. Czas zmienić tę klasyczną definicję. Wind Orchestra czy Symphonic Band to również orkiestra symfoniczna, jednak składająca się wyłącznie z instrumentów dętych i perkusyjnych. Zespoły tego typu z powodzeniem działają w wielu państwach Europy, Ameryki czy Azji – mówi Mariusz Dziubek, dyrektor i dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej.

11 listopada odbędzie się debiut orkiestry przed ogólnopolską publicznością.

– To będzie nasz pierwszy koncert. Odbędzie się w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 40-osobowej orkiestrze towarzyszyć będzie Chór Akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego, Chór Akademii Wojsk Lądowych, zespół wokalny OKTOICH, a także soliści, wśród nich sopranistka Neivi Martinez, Meksykanka, która zaśpiewa… ale to już niespodzianka – dodaje Dziubek.

Orkiestra oprócz koncertów w mieście ma także promować Lubin poza jego granicami, a także zachęcać do gry na instrumentach młodzież.

– Mam taki pomysł i traktuję go jako misję, aby połączyć młodych ludzi z profesjonalistami. Uczę grupkę młodzieży gry na instrumentach. Członkowie orkiestry są zawodowymi muzykami, ale już w trakcie koncertu „Kolej na Lubin” udało mi się połączyć obie te grupy. Wtedy z orkiestrami śpiewała młodzież z Lubina, tańczyły dzieci, a wszystko było barwne i kolorowe. Można zatem połączyć amatorskie podejście do sztuki z zawodowymi muzykami – przekonuje dyrektor.

Orkiestra zaprezentuje się w tym roku jeszcze raz przed lubińską publicznością.

– Rok 2020 będzie dla Narodowej czasem dużych projektów. Chcemy pokazać możliwości orkiestry dętej w ujęciu koncertowym, dzięki której aranżacje muzyki poważnej, sakralnej, filmowej, rozrywkowej zabrzmią zupełnie nową barwą. Ale jeszcze ten rok zamkniemy mocnym uderzeniem. Prowadzimy obecnie rozmowy z jedną ze stacji telewizyjnych dotyczące organizacji koncertu, który miałby się odbyć w Lubinie jeszcze w grudniu. A zatem prosimy lubinian: trzymajcie kciuki za Narodową! – zachęca szef orkiestry.

Pierwszy koncert Narodowej Orkiestry Dętej z Lubina odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej 11 listopada o godz. 12:00.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..