Na grzyby? Tylko z telefonem

Fot. Pixabay.com

Październikowy wysyp grzybów przyciąga do lasów ich licznych amatorów. Policjanci apelują zatem, by każdy kto planuje wybrać się na grzybobranie zachował rozsądek, rozwagę i wykazał się wyobraźnią. Na co zwrócić szczególną uwagę?

– Osoby, które wybierają się do lasu na grzyby często tracą orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do zaparkowanego pojazdu czy domu. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, legniccy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i przestrzeganie kilka podstawowych rad – tłumaczy sierż. szt. Anna Tersa i wylicza:

*Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę.
*Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
*Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy
*Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.
*Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.
*Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
*Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
*Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.

– Do akcji prowadzonej o zaginięciu osoby angażowani są wszyscy policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Często do takich poszukiwań angażowany jest pies tropiący oraz policyjny śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie – zaznacza sierż. szt. Tersa.

Funkcjonariusze tłumaczą, że ich praca często byłaby łatwiejsza, gdyby zaginione osoby miały przy sobie telefon komórkowy lub wcześniej poinformowały rodzinę, gdzie zamierzają się wybrać. Stąd apel o zabieranie telefonu do lasu, co pozwoli skontaktować się z policją, gdy stracimy orientację w terenie. Jak dodają stróże prawa, warto mieć ze sobą także kamizelkę odblaskową dzięki czemu będziemy bardziej widoczni w trakcie ewentualnych poszukiwań.

Dodaj komentarz

*

code