Dwa murale już gotowe, będzie jeszcze jeden

Dumna sowa i ogromny kruk zdobią ściany dwóch lubińskich bloków na Przylesiu. Oba murale powstały w ramach projektu Proeko prowadzonego przez powiat lubiński. A to nie koniec, bo wkrótce ma powstać jeszcze jeden malunek.

Murale są już gotowe i można je podziwiać w pełnej krasie. Sowa powstała na ścianie czteropiętrowego bloku przy ulicy Sowiej. Natomiast kruk został namalowany na 350 metrach kwadratowych ściany wieżowca przy ulicy Kruczej.

Oba wielkoformatowe murale stworzyli artyści ze Stowarzyszenia „Walls don’t Lie” z Warszawy. Są wiernym odwzorowaniem fotografii ptaków wykonanych przez Andrzeja Łużyńskiego, pracownika lubińskiego zoo.

Murale tworzone są w ramach projektu Proeko, a dokładniej „Kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej z ochroną środowiska na obszarze powiatów leżących w Dolinie Środkowej Odry”, prowadzonej przez powiat lubiński, na który pozyskano dofinansowanie z województwa dolnośląskiego. Stworzenie malunków finansuje powiat z dotacji, którą otrzymał. W ramach tego samego projektu we wrześniu ubiegłego roku powstał mural przedstawiający żurawia, na wieżowcu przy ulicy Żurawiej.

– Pomysłodawcą jest pan Andrzej Łużyński, autor zdjęć odzwierciedlających przyrodę, która nas otacza. Jest pasjonatem, wystąpił z taką propozycją do zarządu powiatu, a zarząd bardzo chętnie przystał na tę propozycję. Efekt mamy taki, jak widać, czyli piękne ptaki zdobią nasze miasto – mówi Ewelina Ligęza, zastępca dyrektora departamentu architektury, nieruchomości i rozwoju w Starostwie Powiatowym w Lubinie.

Ale to nie koniec, bo w planach jest jeszcze jedno wielkoformatowe malowidło.

– Szukamy w tej chwili miejsca na ten ostatni mural. Trwają rozmowy z RTBS-em w tej sprawie – dodaje Ligęza.

TV Regionalna.pl przygotowała timelapse, na których w kilkadziesiąt sekund można zobaczyć, jak powstawały murale. Zachęcamy do obejrzenia:

Poniżej materiał TV Regionalnej.pl:

Dodaj komentarz

*

code