MSWiA znalazło lek na „psią grypę”

655 zł brutto podwyżki od nowego roku i kolejne 500 zł od stycznia 2020 r. – to jedne z najważniejszych ustaleń porozumienia do jakiego doszło wczoraj między MSWiA i policyjnymi związkami. Jak ustaliliśmy, obecnie przełożeni funkcjonariusze telefonują do podwładnych, którzy przebywają na L4, by wrócili do pracy.

Porozumienie, które podpisał minister Joachim Brudziński i przedstawiciele związków kończy policyjną akcję protestacyjną, która trwała od lipca br. Co przewiduje? Podwyżkę o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r.

– W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto – wyliczają pracownicy wydziału prasowego resortu.

Na tym nie koniec. Funkcjonariusze MSWiA mogą liczyć na pełnopłatne nadgodziny.

– Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem – od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu – dodają przedstawiciele ministerstwa.

Policjanci zyskali też rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę.

– Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki – czytamy w komunikacie MSWiA. – Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

Porozumienie miało także służyć wypracowaniu innych zachęt do pozostawania na służbie. MSWiA zaproponowało więc, że „zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.”

Efekt podpisania porozumienia to koniec protestu i powrót funkcjonariuszy do pracy. Jak usłyszeliśmy od jednego z legnickich stróżów prawa, przełożeni funkcjonariusze w komendach poszczególnych miast dzwonią dziś do swoich podwładnych, by zachęcać ich do powrotu na służbę.

– Optymizm jest umiarkowany. Zadowalają nas zmiany przewidziane w porozumieniu, choć nie wszystkie postulaty zostały spełnione – przekonuje funkcjonariusz KMP w Legnicy.

Dodaj komentarz