Movember – męska sprawa

W listopadzie cały świat solidaryzuje się z mężczyznami, którzy zmagają się z nowotworami jądra i prostaty. Jest to też dobra okazja, żeby przypominać o profilaktyce męskich nowotworów, o których mówi się rzadko.

Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym przy ul. Hirszfelda we Wrocławiu solidaryzują się z ogólnoświatową akcją MOVEMBER. Z tej okazji przygotowali m.in. ulotkę z instrukcją samobadania jąder oraz warsztaty czujności onkologicznej głównie dla panów.

Co to jest Movember?

Akcja Movember to społeczna kampania, która po raz pierwszy odbyła się w 1999 roku w Australii. Symbolem wydarzenia są wąsy, a jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem „męskich nowotworów”. Nazwa akcji powstała w wyniku połączenia dwóch angielskich słów: „moustache” – wąsy i „November” – listopad. Polska od kilku lat również bierze udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu.

DCO w akcji MOVEMBER

Cel akcji MOVEMBER to poza oczywistym walorem profilaktycznym (zachętą do badań i obserwacji własnego organizmu pod kątem ewentualnych niepokojących zmian) także obudzenie świadomości społecznej, zniesienie tabu związanego z nowotworem jądra i nowotworem gruczołu krokowego. Polski MOVEMBER jest też wyrazem wsparcia społecznego i manifestuje przyzwolenie na otwarte mówienie o aspektach dla wielu osób wciąż wstydliwych.

Jak można włączyć się do akcji?

Włączenie się do akcji jest banalnie proste – mężczyźni zapuszczają wąsy przez cały listopad (można też wąsy doczepić na poczet fotografii). „Wąsaci” fotografują się i zamieszczają zdjęcie w komentarzu pod postem dotyczącym akcji „Movember z DCO” – opublikowanym na kontach na Facebooku: na profilu DCO oraz na profilu Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi.

Warsztaty z czujności onkologicznej

W ramach akcji edukatorzy ds. profilaktyki nowotworów będą przeprowadzać bezpłatne warsztaty z tzw. czujności onkologicznej  wraz z instruktażem samobadania jąder, zaprezentowanym na fantomach z wbudowaną imitacją zmian nowotworowych. Do udziału w warsztatach Centrum zaprasza szkoły i firmy oraz inne zorganizowane grupy, które chcą skorzystać z praktycznej wiedzy o zapobieganiu nowotworów. Wystarczy napisać e-mail z informacją o chęci wzięcia udziału w warsztatach: profilaktyka@dco.com.pl.

O szczegóły akcji można też dopytać pod numerem tel.: 71 /368 95 65.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..