Młodzieńcza depresja – Polkowicki Telefon Zaufania wciąż dzwoni

Depresja wśród nastolatków jest jednym z tematów poruszanych podczas dyżurów Polkowickiego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

O tym problemie mówi Agata Jakubowska-Syta, psycholog, psychoterapeuta z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, pracująca w Polkowickim Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Obniżenie nastroju czy depresja u młodzieży związane są z okresem dorastania. W tym czasie otoczenie rodzinne schodzi na drugi plan, a znaczenia nabierają relacje wśród rówieśników. To może prowadzić do kompleksów i nieradzenia sobie z tzw. poczuciem gorszości.

– Nastolatek w okresie dorastania przechodzi tak zwaną burzę hormonalną – mówi Agata Jakubowska-Syta. – W tym okresie jego nastroje zmieniają się bardzo często i gwałtownie. Chęć zdobycia niezależności rodzi wiele konfliktów z rodzicami, co może prowadzić do powstania poczucia złości, frustracji i bezsilności. Silne przeżycia wewnętrzne oraz trudność w ich prawidłowym rozładowaniu mogą zostać spotęgowane dodatkowo przez czynniki środowiskowe. Oznacza to, że stany depresyjne mogą częściej występować u tych nastolatków, których rodzice cierpieli na nie w przeszłości – podkreśla psycholog.

Jak dodaje, depresja młodzieńcza najczęściej dotyka osoby, które przeżywają silne napięcia i stres, są ofiarami przemocy, zostały wykorzystane lub zaniedbane emocjonalnie. Może też ujawnić u tych, którzy stracili kogoś bliskiego, cierpią na zaburzenia psychiczne albo zażywają substancje psychoaktywne. Stąd np. wagary, ucieczki z domu, a nawet próby samookaleczenia czy samobójcze.

Leczenie depresji u młodzieży polega głównie na psychoterapii indywidualnej i grupowej, z udziałem rodziny. Jeśli to nie wystarczy, stosuje się przeciwdepresyjne leczenie farmakologiczne, po konsultacji z lekarzem psychiatrą.

– Kluczem do budowania dobrej relacji rodzica z nastolatkiem jest dialog – podkreśla Agata Jakubowska-Syta, psycholog PCUZ. – W procesie leczenia ważne są: miłość, zrozumienie ze strony rodzica i uczucie troski, które nie jest zależne od stanu zdrowia młodej osoby.

Przypominamy, że mieszkańcy gminy do 18. roku życia mogą korzystać z Polkowickiego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 793 200 020, który działa codziennie w godz. od 16 do 24. Otrzymają doraźną pomoc psychologiczną, a także inne wskazówki pomocne w rozwiązaniu ich problemów.

Fot. Pixabay, PCUZ

Dodaj komentarz