Ministerstwo doprecyzowało zasady zakrywania nosa i ust

Fot. Pixabay

Nie trzeba będzie nosić maseczki, jeśli jedziemy sami samochodem, z obowiązku tego wyłączeni są też m.in. księża sprawujący mszę oraz dzieci poniżej 4. roku życia. Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie zaktualizowany projekt rozporządzenia, w którym uszczegółowiono przepisy dotyczące obowiązku zakrywania w miejscach publicznych nosa i ust.

Już od jutra każdy wychodząc z domu będzie musiał zakryć nos i usta. Jednak pierwotna wersja rozporządzenia, mówiąca jedynie, że „nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu” wzbudziła wiele wątpliwości. Resort zdrowia obiecał więc, że ten zapis zostanie doprecyzowany.

Znowelizowany projekt rozporządzenia został już przekazany do pilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów, o czym poinformował na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Projekt zakłada, że od 16 kwietnia do odwołania wprowadzony zostaje obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa. Zasada ta obowiązuje w: środkach publicznego transportu zbiorowego, czyli autobusach czy pociągach, oraz w samochodach, którymi poruszają się osoby niemieszkające razem, a także miejscach ogólnodostępnych, jak drogi, place.

Usta i nos należy zasłaniać też w zakładach pracy oraz budynkach użyteczności publicznej, czyli między innymi urzędach, bankach, kościołach i sądach, obiektach handlowych i usługowych oraz na targowiskach. Z obowiązku tego wyłączone są osoby tam pracujące, chyba, że w danym zakładzie obsługują klientów lub interesantów.

Ust i nosa nie muszą zasłaniać dzieci do 4. roku życia, osoby jadące samochodem same lub z dzieckiem, ci, którzy mają problemy z oddychaniem, niepełnosprawni intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub głębokim, niesamodzielni, kierujący środkami publicznego transportu zbiorowego, jeśli są oddzieleni od przewożonych osób i nie mają z nimi styczności, duchowni odprawiający mszę oraz żołnierze, wykonujący zadania służbowe, stosujący środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, obowiązek zasłonięcia ust i nosa zostaje wprowadzony, by zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem, by nieświadomi nosiciele nie zakażali kolejnych osób. Do zasłonięcia ust i nosa można zastosować nie tylko maseczkę, ale też na przykład chustę czy szalik.

Całe rozporządzenie można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz