Opublikowany: czw, Kwi 5th, 2018

Minister Brudziński otworzył posterunek policji w Świerzawie (FOTO)

Po kilkuletniej przerwie do Świerzawy w powiecie złotoryjskim powrócił posterunek policji. Symboliczne klucze do drzwi jednostki uroczyście przekazał funkcjonariuszom minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

Świerzawa jest już 75. miejscowością w Polsce, w której przywrócony został posterunek policji. W naszym województwie niedawno podobny los spotkał także Słotwinę koło Świdnicy. Wcześniej natomiast zlikwidowanych zostało ponad 400 posterunków w kraju.

Uroczyste otwarcie posterunku w Świerzawie opóźniło się o prawie 40 minut. Tyle czasu trwało bowiem oczekiwanie na szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, czyli najważniejszą osobę tego dnia. Po dotarciu na miejsce, minister przeprosił za spóźnienie, jednocześnie tłumacząc, że nie chciał korzystać z tzw. atrybutów władzy, w związku z czym jechał zgodnie z przepisami i napotykał po drodze takie same trudności, jak większość kierowców.

Chwilę wcześniej Joachim Brudziński przyjął meldunek od kierownika posterunku aspiranta sztabowego Tomasza Brejdaka, po czym uroczyście przekazał mu symboliczne klucze do obiektu.

– Chciałem podziękować lokalnej społeczności za to, że się o ten posterunek upominała. Teraz musicie się upominać o obecność funkcjonariuszy na ulicach. Policjanci mają być widoczni, mają służyć obywatelom, a nie siedzieć za biurkiem i skupiać się na raportach czy statystykach – mówił parlamentarzysta.

Świerzawski posterunek mieści się przy ul. Jeleniogórskiej 2 tuż przy drodze głównej biegnącej przez miasto. Zajmuje lokal na parterze budynku wielorodzinnego o powierzchni 134 metrów kw. oraz lokal gospodarczy w piwnicy o pow. 18 metrów kw. Wewnątrz znajduje się łącznie 14 pomieszczeń, z których sześć to pomieszczenia biurowe, a dwa socjalne. Są również trzy toalety, korytarz i serwerownia. Łączny koszt prac związanych z inwestycją to 542 tys. złotych. Całość tej kwoty pochodziła ze środków z programu modernizacji MSWiA. Właścicielem budynku jest Nadleśnictwo Lasy Państwowe w Złotoryi, które na mocy umowy użytkowania przekazało go Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

W nowej jednostce będzie pracowało siedmiu funkcjonariuszy. Będą mieli pod swoją kuratelą rejon Świerzawy i Wojcieszowa. – Życzę, aby wasza służba była przede wszystkim bezpieczna, bo największą ofiarę waszej pracy ponoszą bliscy i rodzina – zakończył Brudziński.

Przypomnijmy, rozpoczęta w 2008 roku reorganizacja placówek policyjnych spowodowała, że w ciągu kolejnych kilku lat liczba małych posterunków w całej Polsce znacząco zmalała. Skutki tej reformy dosięgły również posterunku w Świerzawie, który przed kilkoma laty został zlikwidowany.

.

Fot. Szymon Kwapiński

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..