Miliard czeka na chętnych

1,1 miliarda złotych to środki, jakie w perspektywie 2020 r. czekają na przedsiębiorców z naszego regionu. Jeszcze w ty roku Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy ogłosi kolejne konkursy, w których można będzie ubiegać się o unijne wsparcie.

Pierwsze konkursy na fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) DWUP rozstrzygnął jeszcze w 2015 r. Do dziś Urząd rozdysponował 829,5 mln zł w ramach 420 podpisanych umów. Kolejny rok również będzie pod tym względem udany.

– Obecnie eksperci analizują 159 wniosków. W najbliższych miesiącach zapadnie decyzja o podzieleniu ogromnej kwoty ponad 88 mln zł. To proces długi i obwarowany bardzo rygorystycznymi przepisami, procedurami i instrukcjami, a sama ocena projektów powierzana jest komisjom działającym w oparciu o szczegółowe regulaminy. Nas najbardziej cieszy finał, bo dzięki tym rozstrzygnięciom Dolnoślązacy bez pracy będą mogli liczyć na konkretną pomoc i finansowe wsparcie – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Oprócz tradycyjnych działań związanych z aktywizacją zawodową – wzmocnienie edukacji, kompetencji, doposażenie i wyposażenie miejsca pracy – unijne wsparcie zostanie przyznane na nowość w RPO; otwieranie nowych miejsc w żłobkach i klubach malucha. Wszystko po to, by młodzi rodzice, którzy mają dzieci do trzeciego roku życia mogli znaleźć pracę, do niej wrócić lub podnieść swoje kwalifikacje.

W ramach unijnej pomocy przewidziano także dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, bony stażowe i szkoleniowe, a także fundusze na dojazdy i relokację. Na wsparcie mogą liczyć także bezrobotni, którzy mają problemy zdrowotne, prawne lub walczą z uzależnieniami.

Pieniądze zarezerwowano również na rozwój ekonomii społecznej i profilaktykę nowotworową. W ramach RPO są również dostępne fundusze na asystentów rodzin, dzienne domy pobytu dla chorych i seniorów, a także walkę z

 

wykluczeniem społecznym.

– Zdajemy sobie sprawę, że klient, do którego trafiają nasi beneficjenci, jest trudny. To są osoby, które niezbyt chętnie korzystają z pomocy dla siebie czy też bliskich. Niemniej jednak rozwiązujemy konkretne problemy Dolnoślązaków, dlatego na wszystkie możliwe sposoby zachęcamy do skorzystania z unijnych funduszy – dodaje Ewa Grzebieniak.

źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz

*

code