Mieszkańcy Raszówki zablokowali przejazd pociągu

Sobotnie widowisko na stacji kolejowej w Lubinie mieszkańcy obejrzeli w nieco okrojonym wydaniu. Kulminacją wieczoru miał być uroczysty wjazd pierwszego pociągu pasażerskiego Kolei Dolnośląskich z prezydentem oraz zaproszonymi gośćmi na pokładzie. Pociąg nie pojawił się jednak na imprezie z powodu blokady torów zorganizowanej przez mieszkańców Raszówki.

Mieszkańcy wsi przez kilka godzin blokowali przejazd kolejowy, w związku z czym spółka PKP Polskie Linie Kolejowe całkowicie wstrzymała ruch na trasie Legnica-Lubin. W korku, na torach w Raszówce stały więc trzy pociągi towarowe. Pociąg z prezydentem, władzami województwa, samorządowcami i gośćmi w ogóle nie wyjechał z Legnicy.

Wszystko to z powodu sporu o rozkład jazdy Kolei Dolnośląskich na wyremontowanej trasie kolejowej linii nr 289. Pomiędzy Lubinem, a Legnicą znajdują się cztery przystanki – Chróstnik, Gorzelin, Raszówka i Rzeszotary. O tym, że pociąg nie będzie się zatrzymywał na tych stacjach pośrednich, ostatni raz pisaliśmy tutaj.

Finansująca remont trasy firma PKP Polskie Linie Kolejowe zadbała o nowe przystanki. Brak jednak prowadzącej do nich infrastruktury: chodników, dróg asfaltowych czy parkingów, których wybudowanie leżało w rękach władz gminnych. Dlatego w pierwszym harmonogramie nie uwzględniono zatrzymywania się tu pociągów.

W sobotę kilkudziesięciu mieszkańców Raszówki wyszło na tory, głośno domagając się włączenia ich wsi do aktualnego rozkładu jazdy.

Do Raszówki przyjechała policja. Funkcjonariusze wylegitymowali osoby uniemożliwiające przejazd pociągu. – Nikogo nie zbadaliśmy alkomatem ani nie ukaraliśmy mandatem, bo było za dużo ludzi. Po prostu nie byliśmy w stanie. W proteście brało udział około 75 osób. Były także dzieci – informuje aspirant sztabowy Sylwia Serafin, rzecznik prasowy lubińskiej policji. – Policjantom zależało, żeby nikt nie ucierpiał i nie używać siły – dodaje.

Policja na miejscu wylegitymowała dziewięć osób. – Mamy też nagrania. Po przeprowadzeniu postępowania w sprawie, zostaną skierowane wnioski do sądu – mówi Serafin.

Około godziny 22 do Raszówki przyjechali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Kolei Dolnośląskich. Do protestujących mieszkańców wyszedł Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, który rozmawiał z mieszkańcami i obiecał, że w poniedziałek złoży wniosek o jak najszybsze wpisanie stacji do rozkładu jazdy pociągów.

– Koleje Dolnośląskie są przewoźnikiem, a nie organizatorem połączeń. Koleje Dolnośląskie świadczą usługi, z których państwo chcecie skorzystać. Firma, która jest zarządcą zatwierdzającą rozkłady jazdy, jest PKP PLK – tłumaczył protestującym Myrda. Zgodnie z obietnicą złożył dzisiaj wniosek do prezesa Kolei Dolnośląskich o zatrzymywanie się pociągów (wszystkich, z wyjątkiem połączeń ekspresowych) na czterech stacjach. Zmiana ta miałaby wejść w życie po wrześniowej korekcie rozkładu jazdy.

źródło: Lubin.pl, fot. TV Regionalna.pl

Dodaj komentarz