Mieszkańcy boją się powstania piaskowni

Mieszkańcy Jurcza koło Ścinawy sprzeciwiają się powstaniu piaskowni w pobliżu ich domów. Obiekt ujęto w aktualizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przedstawiciele inwestora i gminy spotkali się z mieszkańcami, chcą rozwiać ich wątpliwości.

Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zakładają otwarcie na jednej z działek kopalni kruszywa. Piaskownia miałaby powstać kilkaset metrów od domów mieszkańców Jurcza. Spotkanie odbyło się w ramach konsultacji społecznych.

– Obawiamy się bardzo szumu i unoszącego się wokół naszych domów pyłu. Nie mamy pewności, czy w ciepłe dni piach nie będzie nawiewany do naszych mieszkań. Poza tym lokalne drogi będą rozjeżdżane – twierdzi Krystyna Kietla, sołtys Jurcza.

Według założeń ze złoża można wydobyć około 12 mln ton surowca, co oznacza, że jego eksploatacja potrwa około 25 lat. Działka, na której miałaby powstać kopalnia, ma około 30 hektarów. Zdaniem inwestora eksploatacja ma być prowadzona w pełni spod wody, co w znacznej mierze ograniczy pylenie.

– Naszym celem jest zapewnienie mieszkańcom spokoju. Mamy zamiar otwarcia kopalni odkrywkowej kruszywa z systemem podwodnym. Będziemy dążyć do tego, żeby uciążliwości dla mieszkańców były jak najmniejsze i lokalna społeczność nie odczuwała skutków eksploatacji kruszywa na tym terenie – wyjaśnia Norbert Karwowski, reprezentant inwestora.

Inwestor po uzyskaniu wszystkich pozwoleń może otrzymać koncesję na wydobycie i rozpocząć eksploatację za około dwa, trzy lata. Później nad warunkami wydobycia czuwać będzie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Okręgowy Urząd Górniczy oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

– Spotkanie odbywa się w ramach konsultacji społecznych, potrzebnych do wydania koncesji na uruchomienie wydobycia. Do tej pory nie mieliśmy informacji od mieszkańców, że chcą się spotykać z inwestorem – mówi Przemysław Linda, kierownik referatu ds. inwestycji i rozwoju Urzędu Miasta i Gminy w Ścinawie.

Zmiany planu zagospodarowania przestrzennego zostały naniesione na podstawie poprawek wydanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Muszą je teraz zaakceptować ścinawscy radni.

Dodaj komentarz