Miejskie rowery czwartej generacji wkrótce w Złotoryi

Już wkrótce w Złotoryi będzie można wypożyczać rowery miejskie w systemie czwartej generacji, w którym niepotrzebne są stacje. Pod koniec września lub na początku października w kilkunastu punktach na terenie miasta pojawi się 40 jednakowych jednośladów.

Rowery miejskie robią furorę w miastach na całym świecie. Dają możliwość codziennych dojazdów tym, którzy nie mają własnego roweru. Idealnie sprawdzają się, kiedy ktoś chce podjechać na przystanek tramwajowy.

Do Złotoryi rower miejski sprowadzono dla celów rekreacyjnych oraz, by zapewnić ekologiczny transport. – Postawiliśmy na ekologiczne rozwiązania w mieście. Przypomnę tylko, że w ciągu ostatniego roku prawie stu mieszkańców wymieniło ogrzewane na bardziej przyjazne środowisku, i to z 50-procentową dopłatą z budżetu miejskiego. Teraz mamy nadzieję, że złotoryjanie przesiądą się na rowery i przynajmniej część zrezygnuje z używania samochodu na terenie miasta, co będzie kolejnym krokiem do ograniczenia emisji szkodliwych pyłów zanieczyszczających powietrze – tłumaczy burmistrz Robert Pawłowski. – A przy okazji dbamy o aktywność mieszkańców i zapewniamy im nowe możliwości ruchu na świeżym powietrzu – dodaje.

Rowery czwartej generacji mają wmontowane GPS, dzięki którym operator wie, gdzie się znajdują i jak się poruszają. Uruchamia się je za pomocą aplikacji w smartfonie. I nie wymagają specjalnych stacji dokujących.

Takie rozwiązanie pozwala na elastyczną modyfikację sieci parkingów rowerowych w zależności od częstotliwości wypożyczania roweru z danego punktu. Jeżeli z miejsca, które wyznaczy magistrat, jednoślady nie będą wypożyczane, szybko będzie je można przenieść w inną część miasta – wystarczy nowe miejsca do parkowania wprowadzić do aplikacji.

Jak zapewnia Andrzej Łotocki, dyrektor handlowy szczecińskiej firmy GeoVelo, która jest operatorem systemu, wypożyczenie roweru jest bardzo proste. – W całym procesie krok po kroku prowadzi nas aplikacja GeoVelo. Przy pomocy znajdujemy stacje i sprawdzamy dostępność rowerów, poprzez aplikację otwieramy zamek roweru, a po zakończeniu jazdy zamykamy zamek ręcznie – wyjaśnia.

Umowę z GeoVelo miasto podpisało na trzy lata. Magistrat wyda na system 108 tys. zł. Pod koniec września lub na początku października w Złotoryi powinno się pojawić 40 jednakowych rowerów o siedmiu biegach. Ratusz wyznaczy na terenie miasta 10-12 miejsc parkowania, w których rowery będą dostępne. Jeśli okaże się, że rowery są potrzebne gdzie indziej, zostaną tam również wyznaczone punkty parkingowe.

Rower miejski ma być uzupełnieniem projektu śródmiejskiej drogi rowerowej, którą magistrat chce wybudować na terenie Złotoryi. Urząd Miejski pozyskał na ten cel dofinansowanie z funduszy europejskich w kwocie 2,3 mln zł. Droga ma ułatwić rowerzystom poruszanie się po mieście. Dodajmy też, że latem w Złotoryi zamontowane zostały dwie stacje samoobsługowe do serwisowania rowerów, sfinansowane ze środków budżetu miejskiego.

Fot. Martyna Ludwig/dziennikzachodni.pl

Dodaj komentarz