Opublikowany: pon, Sie 1st, 2016

MICHAŁÓW. Watra znów zapłonie

36_-WatraW pierwszy weekend sierpnia (5-6 sierpnia) już po raz 36. w Michałowie, gmina Chocianów, odbywać się będzie Łemkowska Watra na Obczyźnie.

Watra znaczy ogień, przy którym zasiadały kiedyś pokolenia Łemków, śpiewając i rozmawiając w swoim ojczystym języku. Dziś jest to wyjątkowy festiwal kultury etnicznej. Rozpocznie się on w piątek, 5 sierpnia, o godz. 19 złożeniem tablicą upamiętniającą przesiedlenie Łemków w 1947 roku. Potem nastąpi uroczyste otwarcie 36. Watry. Po występie zespołu Lastiwoczka będzie gala wręczenia statuetki Nikifora. Uczestników imprezy bawić będą jeszcze: łemkowski zespół muzyczny Teroczka z Gorlic, RE-Karpaty Project (inspiracjami muzyków są piękne, tradycyjne melodie z rejonu Karpatów, które w połączeniu z alternatywnymi harmoniami i rytmem dają w efekcie świeżą, ethno-jazzową mieszankę), kapela Romba, powstała poprzez spotkanie klezmerskich i bałkańskich muzyków, słowacki zespół Hrdza oraz Demaj (pierwotnie Axel – jeden z wiodących zespołów łemkowskich).

W sobotę, 6 sierpnia, występy rozpocznie o godz. 14.30 Zespół Pieśni i Tańca Barvinok ze Słowacji. Potem zaprezentują się młodzi wykonawcy, m.in. grupa dziecięca Kyczerka / Lastiwczata.
Od godz. 18 na scenie wystąpią m.in.: zespół Roztoka, powstały z inicjatywy społeczności łemkowskiej zamieszkującej gminę Rudna, Latający dywan, Fajna Ferajna – grupa młodych ludzi z Wiechlic, grających muzykę folkową, zespół Kyczera, Lemko Bluegrass Band – połączenie ukraińskiego i amerykańskiego folku i muzyki popularnej, Krambabula – folk-rockowy zespół z Poznania oraz Wodohraj z Lubina, wykonujący muzykę rozrywkową opartą o folklor łemkowski i ukraiński w aranżacjach nadających im nowoczesnego brzmienia.

UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..