Opublikowany: czw, Lip 5th, 2018

Miasto zapewnia: dla wszystkich są miejsca w szkołach

Lubiński ratusz opublikował właśnie wstępną symulację list uczniów zakwalifikowanych do szkół średnich. My postanowiliśmy sprawdzić. jak wygląda sytuacja z uczniami, którzy chcieli się uczyć w III LO. Już wiadomo, że – w związku ze zbyt małą liczbą chętnych – szkoła nie może wystartować, nie oznacza to jednak, że uczniowie zostali pozostawieni samym sobie. Będą się uczyć m.in. w liceach i technikach, które wskazali jako szkoły drugiego i trzeciego wyboru.

W III Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie – z siedzibą w budynku po Gimnazjum nr 4 – miasto zamierzało uruchomić cztery oddziały, po 30 uczniów w każdym, co oznacza, że łącznie było 120 miejsc. Podania złożyło jednak tylko 76 osób. System od razu odrzucił pięciu kandydatów, ponieważ nie dostarczyli wymaganych dokumentów. Z 71 osób, które pozostały, wymaganą liczbę punktów miały tylko 33 osoby. Tym samym – jak pisaliśmy wczoraj – miasto nie mogło uruchomić nowej szkoły dla tak małej liczby uczniów.

Co z uczniami, którzy chcieli się uczyć w III LO? – Znajdą miejsca w innych szkołach – zapewnia Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału edukacji i administracji w lubińskim magistracie. – Przygotowaliśmy symulację, która wyraźnie wskazuje, gdzie – według uzyskanej liczby punktów i jego preferencji – będzie się uczył dany uczeń – tłumaczy.

Absolwenci gimnazjum wskazywali, w której placówce ponadgimnazjalnej chcą kontynuować naukę. W sytuacji, gdy nie dostali się do upatrzonej szkoły, system przekierowywał ich do placówki drugiego lub trzeciego wyboru. Ważna była też liczba punktów, którą zgromadzili. Na ich sumę składała się średnia ocen, z jaką skończyli gimnazjum, ale też wynik egzaminów. Maksymalnie można było zdobyć 200 punktów – to wynik, jaki osiągają prymusi i laureaci olimpiad.

Uczniowie, którzy złożyli podania do III LO, mieli bardzo zróżnicowaną liczbę punktów – od 165 do zaledwie 43. Tym samym nie wszyscy mogli zostać uczniami liceum, ci z niskimi notami, a tym samym średnią ocen na poziomie 3.0, kwalifikują się jedynie do szkół branżowych.

Policzyliśmy, gdzie – według przygotowanej przez Urząd Miejski w Lubinie symulacji – będzie się uczyć młodzież ubiegająca się o przyjęcie do „trójki”. Do I LO dostanie się 9 osób, do II LO – 11, do Technikum nr 1 – 6, do Technikum nr 2 – 23, do Liceum Salezjańskiego – 4, do Technikum MCKK – 2, do Technikum TEB Edukacja – 2, do Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjanych – 1, do Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 – 1, do III LO w Głogowie – 1, do VII LO w Legnicy – 2, do Technikum nr 4 w Legnicy – 1, do Technikum w Chocianowie – 1.

– Tak wybrali uczniowie, wskazując te placówki jako szkoły drugiego i trzeciego wyboru. Z 71 uczniów pozostała nam jedynie grupa siedmiu osób, które nie wskazały żadnych dodatkowych szkół lub wskazały placówki o wysokim poziomie, jednak miały za mało punktów, by zakwalifikować się w rekrutacji. To uczniowie, którzy mieli od 56 do 95 punktów. 13 lipca ogłosimy oficjalne listy zakwalifikowanych, potem uczniowie będą mieli czas na potwierdzenie woli. Tym samym 26 lipca ruszy rekrutacja uzupełniająca, wtedy też będziemy wiedzieli, w których szkołach pozostały wolne miejsca. To będzie czas na składanie podań dla osób, które się nie dostały. Łącznie w całym mieście mamy 42 takich uczniów – podsumowuje naczelnik Pudełko.

Symulację list uczniów zakwalifikowanych do szkół średnich, którzy chcieli się uczyć w III LO, można znaleźć TUTAJ.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..