Miasto wyludnione z przestępców (WIDEO)

IMG_2079Z policyjnych statystyk wyraźnie wynika, że dla legniczan ubiegły rok był znacznie spokojniejszy od poprzednich. Mniej było przestępstw, a ich sprawców częściej niż dotąd dosięgała ręka sprawiedliwości.

Nowy komendant, młodszy inspektor Leszek Zagórski, nie ma wątpliwości, że to przede wszystkim zasługa lepszej współpracy policji z instytucjami, które decydują o dalszych losach schwytanych przez mundurowych przestępców. Spadek jest znaczny, bo wynosi aż 10 procent!

Kiedy popatrzy się na prezentację przygotowaną przez kierownictwo legnickiego garnizonu, widać, że zmalała nawet przestępczość narkotykowa, która swe apogeum osiągnęła w 2014 roku. W tej kwestii komendant nie jest jednak takim optymistą. Jego zdaniem, spraw dotyczących środków odurzających z każdym rokiem będzie więcej, co zresztą wynika ze specyfiki współczesnych czasów.

Nowym problemem stały się tzw. przestępstwa korupcyjne, związane z wyłudzaniem podatku VAT. Śledczy nie chcą szczegółowo wypowiadać się na ten temat. Bez ogródek tłumaczą, że byłby to instruktaż dla potencjalnych przestępców, chcących wzbogacić się na lukach w prawie podatkowym. Jest jednak kwestia, o której komendant mówi chętnie. A mianowicie o docenieniu policyjnej pracy przez prokuratury i sądy.

Komendant nie ukrywa, że obie instytucje częściej decydują się na wyciąganie konsekwencji wobec sprawców przestępstw, a zwłaszcza tych, którzy swą działalnością notorycznie uprzykrzają życie otoczeniu. Co ciekawe, na dorocznym podsumowaniu nie było mowy o przykładach, ale w poprzednim roku mundurowi niejednokrotnie przyznawali, że sądy ograniczały ich skuteczność wypuszczając na wolność delikwentów, którzy tuż po zatrzymaniu – z racji swej bezkarności – dokonywali kolejnych przestępstw.

Policjanci w regionie mają ambicje, by sprawców bezprawnych czynów zatrzymywać na gorącym uczynku. Pragmatycy twierdzą jednak, że policja swój statystyczny spadek przestępczości nie zawdzięcza wyłącznie własnej inwencji. Ich zdaniem, mundurowym pomaga także fala emigracji, która dosięgła również złodziei, oszustów i innych typów spod ciemnej gwiazdy.

Dodaj komentarz