Miasta rozświetlą się dziś na niebiesko

2 kwietnia jest dobrą okazją, by głośniej mówić o autyzmie. Właśnie tego dnia obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku niestety w wyjątkowych okolicznościach, bez wydarzeń i spotkań, za to nieodmiennie na niebiesko.

Szacuje się, że do 2025 roku co czwarte dziecko będzie miało spektrum autyzmu – problem więc stale narasta. I choć dużo się mówi o tym zaburzeniu, to wciąż za mało. Taki dzień jak dziś jest okazją, by dotrzeć z informacjami do jeszcze większej grupy ludzi.

Najważniejsze, co powinniśmy wiedzieć, to że autyzm to nie choroba, lecz zaburzenie rozwojowe o podłożu neurologicznym. Jest to pewien stan, w którym człowiek znajduje się całe życie; sposób postrzegania świata. Autyzmu nie da się wyleczyć. Mówi się, że jeśli spotkałeś jednego autystę, to po prostu spotkałeś jednego autystę. Każdy jest bowiem inny.

Według oficjalnych danych, autyzm diagnozuje się u jednego na 100 dzieci. To oznacza, że w naszym kraju jest 400 tys. osób z autyzmem. Nieoficjalne dane mówią jednak, że jedna na 80 osób boryka się z tym zaburzeniem.

Im wcześniej dziecko zostanie zdiagnozowane, tym lepiej. Ogólnodostępna pomoc jest niewystarczająca, dlatego rodzice autystycznych dzieci organizują się sami. Tak też powstało lubińskie Stowarzyszenie Dar Losu, które stworzyło w Lubinie niepubliczną szkołę podstawową dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Starostwo Powiatowe w Polkowicach

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu rozpoczyna miesiąc autyzmu. 2 kwietnia cała Polska świeci na niebiesko, czyli w kolorze tego zaburzenia. Od kilku lat do tej inicjatywy przyłączają się regionalne urzędy, podświetlane są też kopalniane szyby i budynek centrali KGHM. Podobnie ma być i dziś.

W tym roku niestety nie będzie wydarzeń towarzyszących. Nie odbędzie się między innymi organizowana corocznie w różnych siłowniach w Polsce akcja Milion Swingów dla Autyzmu, podczas której zbierane są pieniądze na Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu. Kluby fitness i siłownie są bowiem zamknięte. Na bazie tej akcji powstało jednak internetowe wyzwanie:

Więcej o autyzmie można się dowiedzieć między innymi ze strony www.polskananiebiesko.pl. Natomiast Fundacja JiM zachęca do włączenia się w internetową akcję, którą organizuje – „Polska na niebiesko”. Każdy może okazać swoją solidarność z osobami z autyzmem, akceptację i zrozumienie. Pierwszy włączył się w nią aktor Wojciech Mecwaldowski.

źródło: Lubin.pl; fot. Michał Parzuchowski/Unsplash, archiwum

Dodaj komentarz