Trzy miasta, jeden wspólny cel

Legnica, Głogów i Polkowice razem postarają się o unijne pieniądze na wymianę oświetlenia ulicznego. Legniccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę intencyjną o zawiązaniu współpracy i partnerstwa w tym celu.

Obecnie zespoły merytoryczne trzech samorządów pracować będą nad szczegółami porozumienia i dokumentacją aplikacyjną, którą złożą w odpowiedzi na nabór wniosków ogłoszony przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. To jedna z ostatnich szans na pozyskanie unijnego dofinansowania na poziomie 75 proc. wartości wydatków projektu, dlatego bardzo ważne jest, aby wystąpić z przedsięwzięciem, które będzie miało szansę na otrzymanie wysokiej punktacji na etapie oceny.

Największy wpływ na punktację będzie miał efekt ekologiczny w postaci ograniczenia zużycia energii elektrycznej oraz emisji CO2. Łącząc siły, Legnica, Polkowice i Głogów będą w stanie uzyskać znacznie więcej korzyści środowiskowych, aniżeli działając samodzielnie. Liderem przedsięwzięcia będzie Gmina Miejska Głogów. Zakres rzeczowy, jaki miasto Legnica planuje wnieść do projektu, dotyczy wykonania energooszczędnego oświetlania na osiedlu Sienkiewicza o wartości około 3 mln zł.

Obecnie konieczne jest opracowanie audytu energetycznego zadania i ustalenia ostatecznego zakresu rzeczowego i finansowego. Wspólny projekt trzech głównych ośrodków miejskich Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, to także kolejna inicjatywa w pogłębianiu współpracy samorządowej na tym terenie, która zaowocuje w przyszłym okresie budżetowania UE na lata 2021-2027, kiedy to integracja terytorialna będzie jednym z kluczowych warunków przyznawania środków pomocowych.

Fot. UM w Legnicy

 

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..