Dwa miasta, dwie historie, jedna pamięć (FOTO)

„Wspólna pamięć, wspólna przyszłość – przemiany miast Jawora i Turnova” to tytuł kolejnego projektu partnerskiego, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Inicjatywa ta związana jest z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Czechy i ma na celu poszerzenie świadomości historycznej wśród mieszkańców tych miast.

Całkowita wartość projektu wynosi 18 845,36 Euro, z czego dofinansowanie unijne, jakie gmina Jawor pozyskała na jego realizację wynosi 85 procent, czyli 16 018,55 Euro.

Oba państwa świętują w tym roku stulecie odzyskania niepodległości, Republika Czeska 28 października, a Rzeczpospolita Polska 11 listopada. Ten fakt stał się głównym impulsem do rozwoju projektu transgranicznego. Realizacja działań po obu stronach granic ma na celu przede wszystkim poszerzenie świadomości historycznej dotyczącej okresu walk o niepodległość Polski i Czech, a przy tym podniesienie poziomu wiedzy o wspólnym obszarze, jak również promowanie obecnej współpracy transgranicznej w oparciu o wspólną faktografię historyczną.

Pierwszym krokiem w celu pogłębiania współpracy międzykulturowej i realizacji zadań było posiedzenie polskiego-czeskiego zespołu roboczego, podczas którego ustalano szczegóły działań projektowych. Pierwsze spotkanie przedstawicieli Jawora i Turnova odbyło się pod koniec maja w Urzędzie Miejskim w Turnovie, drugie zaś miesiąc później w Jaworze.

Projekt adresowany jest do mieszkańców polsko-czeskiego pogranicza, instytucji samorządowych, ludzi kultury oraz rzemieślników. Rozwój współpracy opartej na wymianie doświadczeń, dobrych praktyk i wiedzy o historii, partnerzy postanowili oprzeć głownie na spotkaniach społeczności obu miast, które zaplanowano zarówno w Jaworze, jak i Turnovie.

Mieszkańcy polsko-czeskiego pogranicza wezmą udział w trzydniowym spotkaniu pod koniec sierpnia, podczas Święta Chleba i Piernika w Jaworze. W wydarzeniu uczestniczyć będą zarówno partnerzy projektu, jak i delegaci z pozostałych miast partnerskich Jawora, czyli Niepołomic, Niesky (Niemcy), Roseto degli Abruzzi (Włochy), Berdyczowa (Ukraina). Podczas święta zostaną zaprezentowane produkty regionalne, a także wspólnymi siłami cukierników z Polski i Czech, zostanie ułożony Piernik Niepodległościowy z flagami obu narodów oraz zostanie zaprezentowany dorobek kulturowy partnera projektowego w postaci występów artystycznych na scenie.

Kolejne, trzydniowe spotkanie przedstawicieli miast odbędzie się w Turnovie, w ostatni weekend września, w ramach obchodów rocznicy powstania państwa czeskiego, święta św. Wacława, patrona Czech. Będzie ono koncentrować się na poznaniu kulturowych i historycznych atrakcji Turnova i okolic. Uczestnicy zapoznają się z rozwojem obu miast za pośrednictwem wystawy „Przemiany miast Turnov i Jawor w czasie” i wezmą udział w zespołowych grach sportowych. Spotkanie zostanie zakończone odsłonięciem ławki z tablicą upamiętniającą czesko-polskie partnerstwo i 100 lat niepodległości obu narodów.

Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie partnerów z Polski i Czech w Jaworze w dniu 11 listopada , czyli w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przy tej okazji odbędzie sie równiez m.in. „Biegi do wolności” oraz wystawa „Przemiany miast Jawora i Turnowa w czasie”. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie inscenizacja historyczna, która przybliży uczestnikom święta przebieg wydarzeń historycznych zmierzających ku wolności Polaków i Czechów. W sceny będą wplecione wątki najważniejszych postaci symbolizujących wolność i niepodległość – Józefa Piłsudskiego i Tomáša Garrigue Masaryka.

.

Fot. UM w Jaworze

Dodaj komentarz