Mercedes wyszkoli narybek w Męcince?

Fot. Mercedes-Benz
Fot. Mercedes-Benz

Firma Mercedes patronem Zespołu Szkół w Męcince? Władze gminy przekonują, że już niebawem tak się stanie. Pierwszym efektem współpracy szkoły z Niemcami mają być lekcje niemieckiego dla uczniów dwóch najstarszych klas. Osobiście poprowadzi je małżonka szefa Mercedesa, Melania Schenkel.

Współpraca szkoły w Męcince z przedstawicielami niemieckiego koncernu motoryzacyjnego sięga listopada ub.r. Wtedy też, jak zdradza wójt Mirosław Brzozowski, zrodził się pomysł objęcia miejscowego Zespołu Szkół patronatem przez firmę Mercedes. Po kilku tygodniach do gminy miała wpłynąć oficjalna odpowiedź, z której wynikało, że Niemcy są zainteresowani tym pomysłem. Więcej, małżonka dyrektora Andreasa Schenkela, Melania, zaproponowała, że osobiście weźmie udział w zajęciach języka niemieckiego dla dwóch najstarszych klas. Pierwszą taką lekcję zaplanowano jeszcze na marzec.

Jak na propozycję zareagowali w Męcince? Okazuje się, że oferta Schenkelów nie tylko pomoże zacieśnić współpracę firmy z placówką, ale też rozwiązać spory kłopot szkoły.

Fot. mecinka.pl
Fot. mecinka.pl

– Naszym poważnym problemem edukacyjnym, jeśli chodzi o szkołę w Męcince, jest niski poziom edukacyjny z języka niemieckiego. Świadczą o tym wyniki egzaminów gimnazjalnych. Obejmując urząd wójta zorientowałem się, że problem ten trwa w szkole od wielu lat. Podjąłem w przedmiotowej sprawie rozmowy, zarówno z poprzednią dyrekcją szkoły, a także obecną. Od samego początku nie dawałem wiary argumentom, że mamy po prostu „taki materiał” oraz, że ważną przyczyną jest środowisko dzieci, czyli ich rodzice. Temat ten omówiłem również z przedstawicielką Kuratorium Oświaty w Legnicy. Obecna dyrekcja szkoły finalizuje opracowanie programu naprawczego w szkole – informuje Mirosław Brzozowski, wójt Męcinki. I podkreśla, że dzięki zajęciom z Melanią Schenkel uczniowie będą mieć kontakt z żywym językiem, czego nie da się przecenić.

Władze gminy już dziś zapowiadają, że lekcje niemieckiego od Mercedesa będą zaledwie początkiem polsko-niemieckiej współpracy w Męcince. W planach są już bowiem spotkania uczniów, rodziców i nauczycieli z przedstawicielami firmy, podczas których mieszkańcy Męcinki dowiedzą się więcej na temat rekrutacji do pracy w zakładach Mercedesa. Edukowanie potencjalnych pracowników Niemcy rozpoczną jeszcze w tym roku szkolnym.

Dodaj komentarz