Mercedes kusi dziewczyny

Jaworska fabryka Mercedesa rozpoczęła trzecią edycje programu „Girls Go Technology”. Ten projekt ma przekonać uczennice szkół ponadpodstawowych z powiatu jaworskiego, że techniczne kierunki studiów są dobrym sposobem na udaną karierę.

Na spotkanie inaugurujące nową edycję programu przyszło aż 80 uczestniczek – uczennic z Zespołu Szkół i Placówek im. Wincentego Witosa z Bolkowa, Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego ze Zgorzelca oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Jawora. Mogły poznać możliwe drogi rozwoju zawodowego i porozmawiać o swoich predyspozycjach i talentach ze specjalistkami z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi z firm Mercedes-Benz Manufacturing Poland i Randstad.

Te dziewczęta, które będą chciały „oswoić” technologię, będą mogły wziąć udział w warsztatach, zaplanowanych od lutego do czerwca tego roku, na których poznają m.in. podstawy programowania, zasady bezpieczeństwa w Internecie, narzędzia planowania i generowania pomysłów. Nauczą się, jak napisać i realizować biznesplan oraz poznają metody autoprezentacji.

– Zarówno statystyki, jak i moje doświadczenia pokazują, że dziewczyny wciąż stronią od nowych technologii, czy studiów technicznych. Wielka szkoda, bo to przecież drzwi do ciekawej i dobrze płatnej pracy, na przykład w nowoczesnym przemyśle. Sztuczna inteligencja, współpraca ludzi i robotów, wirtualna rzeczywistość – to kiedyś science-fiction, a dziś podstawa produkcji w nowoczesnych fabrykach – mówi dr Ewa Łabno-Falęcka, Dyrektorka Komunikacji Marketingowej i Relacji Zewnętrznych MBMPL. – Naszą ambicją jest przełamywanie stereotypów i przekonanie dziewczyn, że kierunki technologiczne i inżynierskie już dawno przestały być typowo męską domeną. To szansa na życiowe spełnienie i zawodowy sukces także dla kobiet – dodaje.

Poprzednie edycje „Girls Go Technology” pokazały, że po programie, średnio ⅓ uczestniczek warsztatów deklaruje chęć kontynuowania nauki po ukończeniu szkoły średniej (choć nie miały takich planów przed rozpoczęciem zajęć), a wiele z nich rozważa podjęcie lepiej płatnej pracy w przemyśle lub zawodach technicznych.

Partnerami Mercedesa w projekcie „Girls GO Technology 2020” są: Siemens Polska, Wałbrzyska Specjalna Strefa Edukacyjna „INVEST-PARK”, Klaster Edukacyjny Invest in EDU, Stabilis i Randstad.

źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz