Marszałek apeluje do premiera o otwarcie granic

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o otwarcie ruchu granicznego oraz zniesienie obowiązku kwarantanny dla Dolnoślązaków pracujących w Czechach i Niemczech. To ma umożliwić im powrót do pracy zawodowej u naszych południowych i zachodnich sąsiadów i jest „istotnym elementem planu ponownego uruchamiania gospodarki regionu”.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski

– Dzisiejsza sytuacja spowodowana epidemią wirusa SARS-CoV-2 nakłada na samorządy ogromny ciężar związany z koniecznością ponownego uruchomienia i rozpędzenia gospodarki, a także zachowania miejsc pracy dla tysięcy Polaków. Samorząd Województwa Dolnośląskiego podejmuje wiele inicjatyw na rzecz walki z kryzysem, jednak aby pomoc oferowana mieszkańcom regionu była kompletna, oczekujemy wsparcia ze strony Rządu RP – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Zdaniem Przybylskiego nasze województwo od wielu lat cieszy się partnerskimi kontaktami z Czechami i Niemcami, Efektem tych dobrych relacji jest m.in. to, że kilkanaście tysięcy Dolnoślązaków pracuje na co dzień w tych krajach. W ten sposób przyczyniają się nie tylko do umacniania dobrych relacji między partnerskimi regionami, ale także do polepszania kondycji swoich przedsiębiorstw na rynku.

Obowiązujące dziś obostrzenia dotyczące przekraczania granic i obowiązku kwarantanny spowodowały, że wielu mieszkańców regionu nie ma dziś możliwości codziennej pracy zarobkowej. Jednocześnie część zarówno czeskich, jak i niemieckich zakładów odzyskała możliwość prowadzenia swoich działalności, ale jest to niemożliwe z uwagi na brak pracowników z Polski.

– Przywrócenie możliwości przekraczania granicy w celach zarobkowych pozwoli na zachowanie tysięcy miejsc pracy i uratuje byt wielu polskich rodzin. Jednocześnie pomoże w procesie odmrażania gospodarek zarówno Polski, Czech jak i Niemiec – dodaje Cezary Przybylski.

Dodaj komentarz