Opublikowany: śr, Cze 3rd, 2020

Lubińskie liceum najlepsze w Polsce

Lubińskie I Liceum Ogólnokształcące najlepsze w Polsce! Znalazło się na pierwszym miejscu w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2020, wyróżniającym placówki wspierające rozwój kompetencji proinnowacyjnych uczniów.

– Miejsce pierwsze zdobyła szkoła, która zainspirowała Fundację do ogromnego przedsięwzięcia, jakim było zaproszenia nauczycieli do wspierania Olimpiady Zwolnieni z Teorii. To w tej szkole właśnie uczniowie uczą się przedsiębiorczości, innowacyjności, zarządzania projektami w praktyce. To właśnie ta szkoła udowodniła, że współdziałanie z pedagogami przynosi znakomite efekty i ma realny wpływ na przyszłość młodzieży, a przy tym buduje dobre, pozytywne relacje z kadrą pedagogiczną – powiedziała Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju przedstawiając podczas gali zwycięską szkołę Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii, czyli I LO w Lubinie.

Taka lista szkół kompetencji przyszłości tworzona jest od kilku lat, co roku tuż po zakończeniu Olimpiady Zwolnieni z Teorii, w której zadaniem jest zrealizowanie własnego projektu społecznego lub lokalnej inicjatywy zmieniającej otoczenie na lepsze. Od początku na samym szczycie lokowane jest lubińskie I LO. W tym roku okazało się najlepsze i trafiło na pierwsze miejsce. To zwycięstwo jest tym cenniejsze, że tym razem w rankingu sklasyfikowano aż 289 szkół ponadpodstawowych z Polski, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji.

Ranking tworzony jest w oparciu nie o wyniki matur, ale kompetencje miękkie uczniów, a dokładnie ich wyniki w praktycznej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Dzięki temu projektowi młodzi zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu – uczą się współpracy, zarządzania swoim czasem i budżetem, rozwiązywania problemów, empatii i wrażliwości społecznej.

– Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii prezentuje szkoły, które robią rzeczy ponadobowiązkowe, bacznie obserwują dokąd zmierza świat i właśnie w tym kierunku podążają ze swoimi uczniami. Mam wielki szacunek dla młodzieży za to, że mają chęć, aby zmieniać świat. W tej trudnej drodze ku przyszłości, największą pracę zaraz po uczniach wykonują właśnie nauczyciele, którzy wspierają ich na każdym kroku – mówiła podczas gali rankingu Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

– Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii wyznacza nowe standardy edukacyjne, ponieważ lista laureatów to szkoły, które nazwałabym najbardziej innowacyjnymi w Polsce. W tym roku w rankingu znalazło się ich niemal 300. Niech one będą dobrym kompasem dla tych, którzy dziś zastanawiają się, w jakiej szkole chcieliby się znaleźć – stwierdziła wicepremier Emilewicz.

Co roku do udziału w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii przystępuje bardzo wielu uczniów I LO. Jak mówi dyrektor szkoły Józef Marciniszyn, tym razem zrealizowanych zostało 35 projektów.

– Od samego początku kiedy pojawiły się te projekty, nigdy nie były czymś przymusowym. Były dodatkowym bonusem, który uczniowie realizowali. To jest pasja jednego z moich nauczycieli, że zaszczepia te idee. Projekty są skończone, ale uczniowie wynoszą z tego rozwój osobowości, kompetencji społecznych miękkich, radzenia sobie w różnych sytuacjach. Nawet w okresie pandemii były realizowane i pokazało to, że żadna sytuacja nie jest w stanie ich zaskoczyć. Uczestnictwo w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii motywuje uczniów do twórczego i refleksyjnego spojrzenia na siebie i swoje możliwości, co przekłada się na dużo lepsze wyniki w nauce – powiedział podczas gali transmitowanej w internecie dyrektor I LO.

– Na linii uczeń-nauczyciel stworzyła się nowa płaszczyzna współpracy. Inspiruje ona obydwie strony, które wspólnie pracują nad rozwiązywaniem realnych problemów: zagadnień z zakresu ekologii, medycyny, ekonomii, ochrony zwierząt, psychologii itp. Pomagać temu może fakt, że kluczowe pytanie jakie zadają sobie uczniowie czy nauczyciele przy realizacji projektu społecznego, to: po co my to robimy, a nie na jaką ocenę. Wysoka pozycja w rankingu daje nam miano szkoły otwartej i innowacyjnej, z czego jesteśmy jako społeczność szkolna niezmiernie i niezmiennie dumni. Jako dyrektor, z każdą edycją olimpiady, jestem coraz bardziej przekonany do całej idei i mocno ją wspieram – podsumowuje.

W rankingu znalazła się jeszcze jedna szkoła z powiatu lubińskiego. III LO sklasyfikowane zostało na 190. miejscu.

Cały Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii 2020 dostępny jest na stronie www.ranking.zwolnienizteorii.pl

16 czerwca poznamy zwycięskie projekty tegorocznej olimpiady i ekipy, które zdobyły Wilki.

Podziel się
Tagi

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..