Opublikowany: czw, Sie 6th, 2020

Lubińska inwestycja w finale konkursu

Kolumbarium z cmentarza komunalnego „Zacisze”, walczy o tytuł najlepszej budowli w prestiżowym konkursie „Modernizacja roku i budowla XXI wieku”. Spośród 460 zgłoszonych realizacji, do finału zakwalifikowało się 76 obiektów, a wśród nich właśnie ta, nietypowa budowla. Konkursowe jury oceniało dziś walory oraz funkcjonalność obiektu. 

Kolumbarium to ściana z miejscami do pochówku w urnach, osób poddanych kremacji. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, a specjalna konstrukcja obiektu pozwala na zorganizowanie wielu miejsc spoczynku, zajmując niewielką powierzchnię.

–  Podstawa jest zrobiona z żelbetów, natomiast cała okładzina jest z ciemnego i jasnego granitu. Pracowaliśmy nad tym, aby było to obiekt o wysokich walorach architektonicznych i udało nam się to osiągnąć. Miło nam, że ktoś w Polsce dostrzegł tę konstrukcję i zgłosił się do nas. Wystartowaliśmy w konkursie, przeszliśmy pierwszy etap i jesteśmy w finale – mówi  Artur Dubiński, dyrektor Cmentarzy Komunalnych w Lubinie.

Plan, aby zbudować kolumbarium, był odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Obiekt powstał w ubiegłym roku, a jego budowa trwała pięć miesięcy. Wówczas nikt nie spodziewał się, że nowoczesna budowla o wartości blisko dwóch milionów złotych, będzie walczyła o tytuł w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie. Kolumbarium wybudowało konsorcjum firm ze Śląska. Była to pierwsza tego typu konstrukcja w ich wykonaniu, do budowy której zużyto kilkaset metrów sześciennych granitu odpowiedniej grubości.

– Znamy specyfikę budowy na terenach górniczych, interesujemy się także takimi konstrukcjami jak kolumbaria. Wydaje nam się, że dopracowaliśmy taką technologię, która pozwoliła na wybudowanie tak wspaniałego obiektu – mówi Grzegorz Krawczyk, lider Konsorcjum Firm “Orion”, wykonawca projektu.

Od etapu projektu, dbano o każdy szczegół. Podczas jego realizacji, ważna była m.in. innowacyjność, wpisanie się w miejską architekturę oraz użyteczność. Właśnie te walory oceniała dzisiaj specjalna komisja konkursowa.

Obiekty są oceniane w 13 kategoriach np. obiekty ochrony środowiska, użyteczności publicznej czy sportowe lub właśnie sakralne, bo w takiej kategorii oceniane jest lubińskie kolumbarium. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 23 września w Zamku Królewskim w Warszawie.

SIL

Więcej szczegółów w materiale video:

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..