LUBIN/POLKOWICE. Szukają bliźniaka Dagmary

dagmara 1Ostra białaczka szpikowa – tak brzmiała diagnoza, jaką na początku tego roku usłyszała 20-letnia Dagmara. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak wyrok śmierci i nawet z ciężkim stadium choroby można walczyć. Dlatego w ten weekend w Lubinie i w Szklarach Górnych odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Aby walczyć z chorobą konieczny jest przeszczep szpiku. Niestety nikt z krewnych Dagmary nie ma odpowiedniego dla dwudziestolatki kodu genetycznego. Poszukiwany jest więc jej bliźniak genetyczny. Może nim być każdy, niezależnie od karnacji, czy choćby płci. Niestety w bazie dawców wciąż brak genetycznego odpowiednika Dagmary.

– Każdy może okazać się moim bliźniakiem i pomóc mi wygrać z chorobą – apeluje chora.

Akcję zorganizowała mama Dagmary – Mariola razem z Fundacją DKMS z Warszawy, aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce.

W sobotę, 5 lipca potencjalni dawcy szpiku będą mogli się zarejestrować w Cuprum Arenie między 10.00 a 16.00. W niedzielę natomiast w tych samych godzinach organizatorzy akcji będą oczekiwać na chętnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szklarach Górnych.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, ale też bez nadmiernej nadwagi. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi.

Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

DRM/FOT. ORGANIZATORZY

Dodaj komentarz