LUBIN/POLKOWICE. Nowoczesny sprzęt na intensywnej

IMG_1129Nowoczesny videobronchoskop i szwedzkie materace przeciwodleżynowe trafiły na oddział anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalu Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie. Sprzęt kosztował 90 tysięcy złotych. Całość sfinansowała gmina Polkowice.

W pracowni endoskopowej na oddziale intensywnej terapii szpitala Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie można wykonywać zaawansowane badania przy użyciu wideobronchoskopu, który kosztował 60 tysięcy złotych.

IMG_1098– Możemy robić badania bronchoskopowe, czyli wizualizację drzewa oskrzelowego z możliwością pobrania wycinków – mówi Bernadeta Tułaza, dyrektor ds. lecznictwa Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie.

Oprócz wideobronchoskopu na oddział intensywnej terapii trafiły jeszcze nowoczesne materace przeciwodleżynowe o wartości w sumie 30 tysięcy złotych.

– Zostały zakupione trzy materace przeciwodleżynowe bardzo wysokiej klasy.  Zostały sprowadzone do naszego szpitala  ze Szwecji. Każdy z tych materacy jest warty ponad 11 tysięcy złotych. Są to absolutnie mercedesy wśród materacy. Ich zdolności leczenie odleżyn są nieocenione. Zwłaszcza na takim oddziale, jak oddział intensywnej terapii – mówi Marcin Domasiewicz, prezes RCZ w Lubinie.

IMG_1133-001Około 20 proc. wszystkich pacjentów lubińskiego szpitala to mieszkańcy Polkowic. Sprzęt został kupiony dzięki dotacji celowej z budżetu gminy Polkowice. 

– Te potrzeby na wymianę sprzętu szpitalnego są nieograniczone. Jak państwo doskonale wiecie jest to bardzo drogi, potrzebny sprzęt i cieszę się, że co jakiś czas mogę wspomóc szpital w Lubinie. W tym szpitalu przecież  leczy się najwięcej mieszkańców gminy Polkowice, a prawie wszyscy mieszkańcy się tutaj urodzili – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

IMG_1158Niestety profilaktyka, jak i wykrywalność chorób nowotworowych w Polsce jest bardzo niska. Między innymi ze względu na brak odpowiednich narzędzi. Dla przykładu na 20 badań, jakie dotychczas przeprowadzono nowym wideobronchoskopem w Lubinie u 15 pacjentów wykryto zaawansowaną chorobę.

– Gdybyśmy mieli ten sprzęt dużo wcześniej, mielibyśmy możliwość wcześniejszego zareagowania. Pacjenci z tej piętnastki byli w stanie krytycznym. Niemniej jednak to obrazuje, jak ważny jest ten sprzęt – mówi prezes Domasiewicz. 

IMG_1149– Miejmy nadzieję, że  dzięki temu sprzętowi niejedno życie zostanie uratowane albo uda się przedłużyć życie niejednego człowieka – mówi burmistrz Wabik. 

Szpital cały czas potrzebuje nowego sprzętu i nakładów finansowych. Duży udział w wyposażeniu szpitala RCZ w Lubinie ma także powiat lubiński.

 – W tym roku przeznaczyliśmy prawie 100 tysięcy złotych na pomoc medyczną. W przyszłorocznym budżecie bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców również będzie naszym priorytetem – mówi Adam Myrda, starosta lubiński.  

DRM

Dodaj komentarz