Opublikowany: czw, Lut 27th, 2020

Lubinianie też pobiegną wilczym tropem

Już w najbliższą niedzielę w Lubinie odbędzie się Bieg Tropem Wilczym, upamiętniający żołnierzy wyklętych. Pobiec może każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Do pokonania będą 1963 metry, symbolizujące rok, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty, Józef Franczak pseudonim „Lalek”.

Takie biegi 1 marca, czyli w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbędą się w całej Polsce. Lubin przyłącza się do akcji po raz kolejny. Jak zwykle trasa biegu wyznaczona została w parku Wrocławskim. Po pokonaniu 1963 metrów, biegacze spotkają się pod tablicą pamięci przy ulicy Pruzi, gdzie złożą kwiaty i oddadzą cześć żołnierzom wyklętym. Początek biegu o godzinie 10.40, zaś o godzinie 11 wszyscy spotkają się pod murem pamięci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

– Nie pozwólmy zapomnieć o niezłomnej postawie patriotycznej i wielkim męstwie żołnierzy wyklętych. Szanujmy ich poświęcenie oraz opór wobec narzuconej władzy. Doceniajmy, że możemy dziś cieszyć się wolnością, którą utorowały nam wcześniejsze pokolenia – mówi starosta lubiński Adam Myrda, jednocześnie zapraszając wszystkich mieszkańców na niedzielne obchody.

W związku z biegiem kierowcy powinni przygotować się na tymczasowe utrudnienia. Czasowo zmieniona zostanie organizacja ruchu na ulicach: Chrobrego, Piastowskiej, Pruzi, Prusa oraz Reja.

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..