LUBIN. KGW Buczynka najlepsza

IMG_8868Punktualnie o godzinie 18:00 rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Gminne Kulinaria”. W świetlicy wiejskiej w Krzeczynie Małym o tytuł walczyły koła gospodyń wiejskich z Gminy Lubin. Ostatecznie w konkursie na najlepsze potrawy bożonarodzeniowe zwyciężyła Buczynka, zaś Puchar Wójta Gminy Lubin za najlepiej udekorowany stół zdobyła Siedlecka Nuta z Siedlec.

Uczestnicy przygotowywali od jednej do trzech potraw. Koła gospodyń wiejskich walczyły o symboliczne nagrody finansowe oraz dyplomy.  W jury konkursu znalazło się miejsce dla dwójki kucharzy Gospody Zamkowej z Lubina: Wiesława Lichoty i Karola Dobrowolskiego oraz wielokrotnej laureatki regionalnych konkursów Bożena Michalik-Kroczek.

Na konkursowym stole pojawiło się wiele przeróżnych potraw. Była między innymi „zupa biedaka”, kaczka faszerowana kaszą i grzybami czy przeróżne ciasta. Jury powołane przez Organizatora oceniało m.in.: walory smakowe, estetykę wykonania i podania, elementy związane z tradycyjnością i regionalnością. Ostatecznie za najlepsze potrawy nagrodzone zostało Koło Gospodyń Wiejskich z Buczynki, które zauroczyło wręcz swoim chałwowym sernikiem.

– Wszystkie potrawy były pyszne. Szkoda jedynie, że wśród potraw konkursu związanego z bożonarodzeniowymi tradycjami było bardzo mało tych związanych z polską wigilią. Brakło między innymi kutii czy pierogów – powiedziała Bożena Michalik-Kroczek.

Równocześnie trwał także konkurs o Puchar Wójta Gminy Lubin za najlepiej udekorowany stół bożonarodzeniowy. Tutaj równych sobie nie miała Siedlecka Nuta, która zadbała o każdy element tradycyjnego wigilijnego stołu.

Nastrój świąteczny podtrzymały również zespoły Gminnego Ośrodka Kultury w Raszówce: Zespół Folklorystyczny „Koniczynki” z Miłoradzic, Zespół Wokalny „Leśne Echo” z Raszówki i Zespół Wokalno-Instrumentalny „Iskra” z Krzeczyna Wielkiego.

fot. Adam Michalik

Dodaj komentarz