LUBIN. W sierpniowe święto PIP skontroluje sklepy

cukiernia-sklep15 sierpnia w całym kraju Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi nasilone kontrole placówek handlowych. Dzień ten jest świętem państwowym i kościelnym, zatem obowiązuje w nim zakaz pracy w handlu. Wizyty kontrolerów mogą spodziewać się również sklepy w Lubinie.

Inspektorzy sprawdzą, kto i na jakiej podstawie wykonuje pracę, czy sprzedawca jest przygotowany do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu bhp. W przypadku pracujących w handlu cudzoziemców sprawdzą, czy są oni zatrudnieni legalnie. Dodatkowo zweryfikują przestrzeganie przepisów o czasie pracy, wypłacie wynagrodzenia oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Będą to pierwsze od ponad 8 lat kontrole placówek handlowych przeprowadzone przez inspektorów pracy w dniu świątecznym, gdy obowiązuje zakaz pracy w handlu. Powodem ich wszczęcia są powtarzające się sygnały o łamaniu tego zakazu. Do inspekcji pracy wpływają też informacje o nieprzestrzeganiu innych przepisów prawa pracy, głównie przez małe placówki handlowe.

– Zdarza się, że „przyłapujemy” pracodawcę na łamaniu tych przepisów. Często też są one omijane w ten sposób, że zamiast osoby zatrudnionej na umowę o pracę w sklepie zastajemy osoby pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej, na przykład zlecenia. One nie są objęte ochroną z mocy kodeksu pracy – mówi Jan Buczkowski, kierownik legnickiego inspektoratu pracy.

Warto przypomnieć, że przepis zakazujący pracy w święto w placówkach handlowych nie oznacza całkowitego zakazu otwarcia sklepu, bowiem w takie dni bez przeszkód może stanąć za ladą właściciel.

Autror: JD/ fot. Pixabay

Dodaj komentarz