Lubin w przeddzień wielkiej bitwy [FOTO]

Ulicami Lubina i alejkami parku Leśnego od rana chodzą umundurowani żołnierze, uzbrojeni w karabiny zakończone ostrymi bagnetami. W mieście rozpoczęła się kolejna Noc Muzeów.

Piątkowy program muzealnego święta upłynął dziś m.in. pod znakiem terenowej gry miejskiej , rozgrywanej w centrum miasta. Natomiast w parku Leśnym od rana stacjonują żołnierze szykujący się do jutrzejszej wielkiej inscenizacji bitwy. Można tu zobaczyć m.in., jak sto lat temu wyglądało obozowe życie zarówno wojsk polskich, jak i radzieckich oraz odwiedzić punkt werbunkowy polskiej armii czy też szpital polowy.

– Świętujemy wysiłek świeżego i – powiedzmy sobie szczerze – niezbyt jeszcze zorganizowanego państwa polskiego, które stawiło czoła komunistycznej nawale – mówi Robert Raczyński, prezydent Lubina. – Pamiętajmy, że niespełna kilkanaście miesięcy wcześniej Polska po prawie 120 latach odzyskała niepodległość i jej jeszcze niezintegrowane społeczeństwo oparło się potężnej, prawie milionowej sile Armii Czerwonej, która traktowała Warszawę jako posterunek w marszu do Europy.

Ten heroiczny wysiłek sprawił, że bitwa, która zadecydowała o rozstrzygnięciu wojny polsko-bolszewickiej, nazywana jest Cudem nad Wisłą. Lubińskie Muzeum Historyczne swojemu wydarzeniu nadało jednak inną nazwę: setnej rocznicy obrony Europy przed komunizmem.

– Dało się go powstrzymać, bo przecież ostatecznie nie dotarł do Paryża czy Londynu. W roku 1920 wszystkie państwa europejskie były słabe, wyniszczone po I wojnie światowej. I okazało się, że to właśnie Polska ochroniła je przed podbiciem przez komunistów – podkreśla prezydent Lubina.

Jednym z licznych punktów programu lubińskiej Nocy Muzeów była dziś defilada Kompanii Honorowej Wojsk Wielkopolskich.

Armia Wielkopolska – lub też inaczej Wojska Wielkopolskie – oficjalnie nosiła miano Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim. Żołnierze tej formacji w latach 1918-19 walczyli w powstaniu wielkopolskim o powrót do Polski ziem zagarniętych przez Prusy.

Żywa historia będzie przez cały weekend gościć w lubińskim parku Leśnym. W programie znajdują się kolejne edycje gry terenowej, pokazy sprzętu militarnego, pokazy mody i wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Szczegółowy program znajduje się tutaj:

źródło: Lubin.pl; fot. Marlena Bielecka

Dodaj komentarz