LUBIN. Patriotyczne zmagania seniorów

IMG_5337Propagowanie wartości patriotycznych i wzmocnienie więzi – to idea przyświecająca I Festiwalowi Polskiej Piosenki Patriotycznej w Lubinie. Spotkanie pod hasłem ”Szacunek i Uznanie” zorganizowało Stowarzyszenie Seniorów „Trzeci Wiek”, Dom Dziennego Pobytu „Senior” oraz Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Historyczne pieśni odśpiewało siedem zespołów, w różnej kategorii wiekowej.IMG_5329

Festiwal Piosenki Patriotycznej to jedno z wielu przedsięwzięć kulturalnych organizowanych przez lubińskich seniorów.

– Od kilku lat organizujemy cykl pod hasłem „Muzyczne spotkania seniorów”. Są to przeglądy wokalne w kategorii piosenka zespołowa, piosenka solo oraz duet. Są to festiwale folklorystyczne, ponieważ chcemy na nich przede wszystkim promować nasze zespoły, a wykonują one właśnie piosenki folklorystyczne IMG_5317– mówi Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Pobytu „Senior” w Lubinie.

Wspólne śpiewanie, nawiązujące do historii, pozwala nie tylko przypomnieć o szczególnie ważnych dla seniorów wartościach, ale również ma być formą relaksu i rozwijania swoich pasji w jesieni wieku.

IMG_5339– Czasem jest to lekarstwo na samotność, na trudną sytuację psychiczną, może to być po prostu sposób na chandrę ale również sposób na to, by rozwijać swoje zainteresowania lub odkryć w sobie talent. Jest to też okazja do tego, by się po prostu spotkać z ludźmi – dodaje Elżbieta Miklis.

Konkurs rozpoczęła Ida Tamara Zagórska utworem „Ostatni Mazur”. Udział w konkursie wziął między innymi zespół Piotrowiczanki z gminy Męcinka, który zaprezentował się na scenie jako pierwszy.IMG_5323

– Na co dzień śpiewamy pieśni folklorystyczne. Mamy jednak bardzo szeroki repertuar. Staramy się uczestniczyć w wielu imprezach, jesteśmy otwarci na wszystko – mówią Piotrowiczanki.

Dla seniorów Festiwal Piosenek Patriotycznych to okazja do wspomnień, a dla młodszego pokolenia natomiast – niezwykła lekcja historii.

DRM, ER

Dodaj komentarz