LUBIN. Odpowie za nieostrożne wyprzedzanie

Liliana-Lukasiewicz-9Przed lubińskim sądem odpowie wkrótce mężczyzna, który nieostrożnie wyprzedzając rowerzystkę doprowadził do zderzenia z inną ciężarówką.  Kierowca drugiego auta doznał ciężkich obrażeń. Sprawcy grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Do wypadku doszło 13 czerwca 2014 r. około godz. 10 rano na drodze relacji Niemstów – Miłosna. Oskarżony to 30- letni Łukasz S. z Oleśnicy Małej. Mężczyzna jechał samochodem ciężarowym marki MAN z naczepą od strony Lubina w kierunku Miłosnej.

– Gdy osiągnął prędkość 85 km/h rozpoczął wyprzedzanie rowerzystki. Źle jednak ocenił sytuację na drodze albowiem w tym czasie z naprzeciwka ciężarówką marki Scania nadjechał pokrzywdzony- mówi Liliana Łukasiewicz z legnickiej prokuratury.

Aby uniknąć zderzenia oskarżony zaczął gwałtownie hamować, stracił jednak panowanie nad autem i wjechał na lewy pas jezdni. Mimo że pokrzywdzony w manewrze obronnym zjechał na pobocze i także hamował kierowcy nie zdołali uniknąć wypadku najeżdżając na siebie. Obaj byli trzeźwi.

Obrażenia jakich doznał pokrzywdzony zagrażały jego życiu. Powołany w sprawie biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych stwierdził, że przyczyną zdarzenia było przekroczenie przez oskarżonego dopuszczalnej w tym miejscu dla pojazdów ciężarowych prędkości o ok. 15 km/h, jak również przeprowadzeni manewru hamowania w sposób gwałtowny i zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W ocenie biegłego kierowca Scanii .

– W ocenie biegłego także przyczynił się do wypadku, bo również jechał o 15 km/h za szybko. Przekroczenie prędkości przez obu uczestników wypadku spowodowało wydłużenie drogi hamowania oraz brak możliwości uniknięcia zderzenia pojazdów. Stan zagrożenia spowodował jednak Łukasz S. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Łukasz S. usłyszał zarzut spowodowania wypadku. Nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień- dodaje Liliana Łukasiewicz. 

Łukasz S. nie był dotychczas karany. Za spowodowanie wypadku, którego następstwem był ciężki uszczerbek na jej zdrowiu innej osoby grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

SZAT

Dodaj komentarz