LUBIN. O tej rocznicy miasto nigdy nie zapomina

plakat-6-766x490Za kilka dni minie 34. już rocznica Zbrodni Lubińskiej. Mieszkańcy nigdy nie zapominają o tym, co wydarzyło się tutaj 31 sierpnia 1982 roku. Jak zwykle ten dzień uczczony zostanie pod pomnikiem Solidarności. Tradycją stał się też koncert. W tym roku odbędzie się on w niedzielę, 28 sierpnia. Tym razem będzie można usłyszeć utwory z płyty Marka Grechuty „Dziesięć ważnych słów”.

Zanim w środę wspomnimy tych, którzy zginęli w Lubinie w 1982 roku, władze miasta i powiatu zapraszają mieszkańców na koncert pod tytułem „Wolność” do kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wstęp jest bezpłatny. Początek o godzinie 18.

Śpiewać i recytować będą znani artyści. Zobaczymy i usłyszymy między innymi: Teresę Lipowską, występującą w serialu „M jak miłość” jako Barbara Mostowiak, a także wokalistów i aktorów Janusza Radka oraz Jacka Wójcickiego.

Natomiast 31 sierpnia lubinianie jak zwykle spotkają się pod pomnikiem na Wzgórzu Zamkowym. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17 mszą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej wszyscy przejdą pod pomnik. W tym roku oprócz złożenia kwiatów zaplanowano także niecodzienne wydarzenie. Przygotowano je z pomocą wolontariuszy. Ponadto po raz pierwszy będzie można tutaj usłyszeć esej „Sierpień wolności” lubinianina Andrzeja Jaworskiego w wykonaniu Andrzeja Seweryna.

Później, około godziny 18.30, odbędzie się marsz, na który – tak jak w ubiegłym roku – zaprasza Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków”. Pochód przejdzie między innymi pod pamiątkowy głaz przy dawnym Gwarku.

Wieczorem natomiast jak zwykle na Wzgórzu Zamkowym rozbrzmiewać będzie muzyka. Odbędzie się tutaj Festiwal Muzyka z Oblężonego Miasta. Tym razem zagrają Anita Lipnicka i John Porter.

Miasto przygotowuje się już na przyszłoroczną, 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. Z tej okazji NBP wybije dwudziestozłotową monetę. Być może do Lubina przyjedzie też prezydent Polski.

Dodaj komentarz