LUBIN. NFZ wzywa do zapłaty

medical-563427_640Ponad milion złotych muszą zwrócić Narodowemu Funduszowi Zdrowia mieszkańcy Dolnego Śląska za skorzystanie z bezpłatnego leczenia bez uprawnień do niego. W przypadku mieszkańców powiatu lubińskiego mowa jest od kwocie ponad 32 tysięcy złotych.

Fundusz podsumował rozliczenia z placówkami medycznymi za trzy lata, od momentu wejścia w życie systemu EWUŚ – bazy danych osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Okazało się, że uprawnień tych nie miało 1 107 osób, które łącznie muszą z tego tytułu zapłacić prawie 1,05 miliona złotych.

63 z wydanych przez NFZ decyzji, na sumę 32 404,44 zł, dotyczą mieszkańców powiatu lubińskiego. W tym jest 48 mieszkańców samego Lubina, którzy muszą zapłacić za medyczne świadczenia 25 670,16 złotych.

Najczęściej są to osoby, które nie działały w złej wierze i wybrały się do lekarza lub szpitala przekonane, że są ubezpieczone.

– Ostatnio rozmawiałam z panią, która była zgłoszona do ubezpieczenia przez męża w jego zakładzie pracy – wyjaśnia Joanna Mierzwińska, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego oddziału NFZ. – Potem przez pewien czas pracowała na umowę zlecenie, co automatycznie powoduje wygaśnięcie tego pierwszego tytułu do ubezpieczenia. Gdy skończyła realizację zlecenia, mąż nie zgłosił jej ponownie, bo oboje byli przekonani, że ubezpieczenie cały czas obowiązuje.

Większość opłat, o które upomina się fundusz, to stawki za świadczenia ambulatoryjne. Większe rachunki otrzymują pacjenci, którzy poddawali się leczeniu szpitalnemu. Najniższe wezwanie opiewa na kwotę niespełna 120 złotych, najwyższe – na prawie 5 tysięcy. Ci z mieszkańców, którzy muszą zapłacić więcej, mogą podjąć z NFZ rozmowy na temat np. spłaty ratalnej.

Samo pobieranie zaległych opłat odbywa się na drodze decyzji administracyjnych, co oznacza, że w imieniu funduszu występuje tu Urząd Skarbowy.

W ocenie Joanny Mierzwińskiej zaległości Dolnoślązaków nie są wysokie: – Mamy w naszym województwie ponad 2,8 miliona ubezpieczonych, więc tysiąc osób nie stanowi tu jakiegoś alarmującego wskaźnika.

Z całej sumy 203 tysiące wróciły już do NFZ. Pieniądze te przekazane zostaną na dalsze finansowanie świadczeń zdrowotnych.

Dodaj komentarz