LUBIN. Chcą wskrzesić Defil

plakatDEFILOśrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie przygotowuje wystawę „Defil – fabryka wspomnień”. Tym samym Wzgórze chce przypomnieć mieszkańcom historię przedsiębiorstwa, które mieściło się w Lubinie na długo przed powstaniem KGHM.

Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich pasjonatów instrumentów, które powstawały w Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych w Lubinie jak i różnego rodzaju pamiątek związanych z Defilem do wspólnego odkrywania historii jak i stworzenia archiwum tego przedsiębiorstwa.

Defil powstał tuż po II wojnie światowej. Historia lubińskich fortepianów sięga jeszcze dalej, do czasów sprzed wojny, gdy Lubin znajdował się w granicach Niemiec. W siedzibie późniejszego Defilu znajdowała się fabryka fortepianów F. Langer &Co.

W lubińskim Defilu do 2005 roku produkowano fortepiany, skrzypce i gitary.

– Wielu znanych i popularnych muzyków zaczynało swoją karierę od gry na „defilowskich” instrumentach – podaje Ewelina Haduch, z OK „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie.

Otwarcie wystawy zaplanowano na grudzień 2014 roku. Pamiątki po lubińskim Defilu będzie można oglądać w Galerii Zamkowej do końca stycznia 2015 roku. Wzgóze planuje także wydanie publikacji na temat Fabryki.

DRM/fot. OK WZ

Dodaj komentarz