Opublikowany: nie, Lut 28th, 2016

LUBIN. Biegiem uczcili Żołnierzy Wyklętych

IMG_0333Około 800 osób pobiegło ulicami Lubina, by w ten sposób oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. Bieg Tropem Wilczym to ogólnokrajowa akcja, która ma popularyzować wiedzę na ich temat. Lubinianie wzięli w niej udział już po raz drugi. Pierwszy bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się w zeszłym roku.

Wśród uczestników byli zarówno ci, którzy o historii polskich bohaterów uczyli się z podręczników szkolnych, jak i ci, którzy doskonale pamiętają wydarzenia z tamtych lat.

– Z trudem przebiegliśmy, ale udało się! Zrobiliśmy to, bo to dla nas święta sprawa. – mówią Ewelina Stąpor i Jan Kołyński, 70- letni uczestnicy biegu.

– Byliśmy dziećmi,kiedy żołnierze wyklęci ginęli. Mój ojciec był w armii krajowej, potem musiał się ukrywać i jakimś cudem, na szczęście uniknął więzienia. – wspomina pani Ewelina.

– Pamiętam lata 50-te. Wielu ludzi było straconych w więzieniu w Jaworze. Wykańczało ich tam UB. Wszystko to pamiętam – przyznaje pan Jan Kołyński.

IMG_0297Uczestnicy Biegu Tropem Wilczym pokonali dystans 1963 m. Ta liczba ma symbolizować rok, w którym zginął Józef Franczak, ps. „Lalek” – ostatni żołnierz wyklęty. Trasę biegu wyznaczono w Parku Wrocławskim.

– Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków” zawsze było zaangażowane w akcje typowo patriotyczne. Mamy już doświadczenie w organizowaniu tego typu imprez, dlatego podjęliśmy się przygotowania tego biegu – mówi Łukasz Dominów, szef Biegu Tropem Wilczym

– W ubiegłym roku zorganizowaliśmy ten bieg po raz pierwszy. Chciałem włączyć się w tę inicjatywę, ponieważ ten temat jest mi bardzo bliski. – przyznaje Krzysztof Kubów, poseł PiS– Historia Polski i jej bohaterowie zasługują na to by o nich pamiętać. W czasach PRL mordowano ludzi walczących o niepodległość, a następnie starano się wymazać ich z historii. Włączając się w taką akcję chcę edukować ludzi młodych.

IMG_0625Bieg Tropem Wilczym, to największa tego typu impreza w kraju. Imprezę zainicjowała Fundacja Wolność i Demokracja. Biegi odbywają się w różnych miastach w Polsce. Tegorocznym celem jest zaangażowanie 40 tys. biegaczy ze 160 miast.

– W zeszłym roku wystartowało ok. 400 uczestników tego biegu. W tym dwukrotnie więcej. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna impreza przyciągnie ponad tysiąc osób. Dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie zaczynają się interesować kim byli Żołnierze Wyklęci i ci bohaterowie stają się dla nich wzorem do naśladowania. Różnego rodzaju inicjatywy, takie jak ten bieg, organizowane w skali kraju sprawiają, że w Polsce pojawia się swego rodzaju moda na patriotyzm.– mówi Krzysztof Kubów.

Przed biegiem wydawano odpłatnie pakiety startowe, na które składała się koszulka, opaska i medal. Każdy mógł zapłacić za nie wedle własnego uznania. Dochód z ich sprzedaży był bowiem przeznaczony na szczytny cel.

– Wydaliśmy 500 pakietów. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazana fundacji Wolność i Demokracja, która za te pieniądze wybuduje pomnik Polakom poległym podczas wielkiego głodu w Związku Radzieckim. – mówi Łukasz Dominów, szef Biegu Tropem Wilczym.

Po zakończeniu biegu, uczestnicy imprezy przeszli pod tablicę pamięci na Wzgórzu Zamkowym, gdzie złożono kwiaty i oddano cześć bohaterom. Organizatorami tegorocznego biegu w Lubinie było Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków” przy współpracy ze starostą lubińskim i posłem Krzysztofem Kubowem.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..