“Łemkowskie Jeruzalem” w Legnicy

Do 12 października w legnickiej Galerii Ring można oglądać wystawę pt. „Łemkowskie Jeruzalem”. To niezależna inicjatywa artystyczna realizowana od 19 lat przez Zjednoczenie Łemków z Gorlic.

Projekt z założenia odwołuje się do łemkowskich tradycji artystycznych i ma na celu integrację łemkowskiego środowiska, ale jest otwarty na twórców różnych narodowości. Od 2014 r. związana z projektem wystawa jest co roku prezentowana w legnickiej Galerii.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu pt. „Po-słowie. XIX Łemkowskie Jeruzalem na papierze” jest twórczość Bohdana Ihora Antonycza – ukraińskiego poety i prozaika pochodzącego z Łemkowszczyzny. W jego twórczości dominują motywy relacji człowieka i przyrody, ale artysta żywo reagował także na wydarzenia społeczne i w jego utworach odnajdziemy wiele symbolicznych opisów, np. kapitalistycznego miasta. Artyści zaproszeni do wystawy stworzyli prace zainspirowane poezją Antonycza. Wśród nich znalazł się m.in. jeden z najwybitniejszych malarzy XX w., Jarosław Modzelewski.

Tytułowe posłowie to krótki lub dłuższy komentarz, jaki umieszcza się na końcu dzieła literackiego; poseł to osoba wysłana dokądś w określonym celu z oficjalną misją. Tak więc zawarte w tytule wystawy znaczenia łączą Bohdana Ihora Antonycza z posłannictwem i misją jego krótkiego życia – jako piewcę i emisariusza zarówno świata łemkowskiego folkloru, jak i awangardowych środowisk literackich i artystycznych Krakowa i Lwowa okresu międzywojnia.

Wystawa w Galerii Ring (Rynek 12) prezentuje obrazy, rysunki i obiekty korespondujące z wątkami poruszanymi przez łemkowskiego poetę.

Uroczysty wernisaż z udziałem kuratorów przybyłych spod wschodniej granicy odbędzie się w Galerii Ring, 27 września o godz. 18. Wstęp wolny.

Źródło: Galeria Sztuki

Dodaj komentarz

*

code